Cel mai lung meci din istoria Cupei Davis! Mayer si Souza au jucat timp de aproape 7 ore! Ce a facut argentinianul la final

Tenis
Data publicarii: Luni 09 Martie 2015, 13:49
Data actualizarii: Luni 09 Martie 2015, 13:52

Leonardo Mayer si brazilianul Joao Souza au jucat, duminica, la Buenos Aires, cel mai lung meci de simplu din istoria Cupei Davis, din cauza duratei acestei partide castigatoarea confruntarii Argentina - Brazilia urmand sa fie decisa astazi.

Tenismanul argentinian Leonardo Mayer a plans dupa ce a castigat cel mai lung meci de simplu din istoria Cupei Davis, scor 7-6 (4), 7-6 (5), 5-7, 5-7, 15-13, in fata brazilianului Joao Souza, el precizand ca a jucat cu crampe timp de patru ore, informeaza clarin.com.

"Nu stiu ce a fost, nu pot explica. Le multumesc spectatorilor, care m-au incurajat mult", a spus Mayer dupa meci, izbucnind in plans.

"Nu imi pasa ca este un record. Sunt mort. Nu pot sa spun nimic. Ce as putea sa spun dupa ce am jucat patru ore cu crampe? A fost o lupta", a adaugat argentinianul.

Mayer s-a impus in fata lui Souza in sase ore si 42 de minute cu scorul de 7-6 (4), 7-6 (5), 5-7, 5-7, 15-13, dupa ce a avut 11 mingi de meci. Doar setul cinci a durat doua ore si 30 de minute.

Meciul dintre Leonardo Mayer si Joao Souza a fost al patrulea al intalnirii Argentina - Brazilia, iar scorul general este 2-2. A cincea partida a intalnirii, dintre Federico Delbonis si Thomaz Bellucci, a fost suspendata dupa primul set, din cauza intunericului. in momentul intreruperii meciului, scorul era 6-3 pentru Delbonis.

Inaintea meciului de la Buenos Aires, cea mai lunga partida de simplu din Cupa Davis era cea castigata de americanul John McEnroe in sase ore si 22 de minute, in 1982, in fata suedezului Mats Wilander.

Recordul celui mai lung meci pe zgura in circuitul ATP a fost stabilit de Fabrice Santoro si Arnaud Clement in primul tur al editiei din 2004 a turneului de la Roland Garros - sase ore si 33 de minute, in doua zile.

Cel mai lung meci de tenis din istorie este in continuare cel castigat de John Isner in fata lui Nicolas Mahut la editia din 2010 a turneului de la Wimbledon, in 11 ore si cinci minute, pe parcursul a trei zile.

Cel mai lung meci de Cupa Davis din istorie este unul de dublu disputat in 2013. Tomas Berdych si Lukas Rosol i-au invins atunci pe Marco Chiudinelli si Stanislas Wawrinka in sapte ore si doua minute.