Catalanii exulta dupa o singura etapa: "Barca, primul lider". Barcelona si Real au debutat cu victorie in noul sezon, insa Messi & Co au marcat de doua ori mai mult

Barcelona la liga Primera Division Real Madrid Spania Spania
Data publicarii: Luni 22 August 2016, 10:03
Data actualizarii: Luni 22 August 2016, 10:17

Manchester City - Steaua, miercuri, de la 21:45, IN DIRECT la ProTV

Barcelona si Real Madrid, cele doua mari favorite la titlu in La Liga, au debutat cu victorie in noul sezon, in timp ce rivala Atletico a inregistrat doar un semiesec pe teren propriu, 1-1 cu nou-promovata Deportivo Alaves.

Catalanii de la El Mundo Deportivo exluta in acest inceput de saptamana si titreaza: "Barca, primul lider al campionatului". Totul dupa ce echipa condusa de Luis Enrique de pe banca a spulberat-o pe Betis Sevilla cu 6-2 pe teren propriu.

Barcelona s-a impus fara emotii in primul meci al sezonului, gratie unui hat-trick marcat de Suarez, a unei duble a lui Messi si a unui gol marcat de turcul Arda (CLICK AICI PENTRU VIDEO).

De cealalta parte, eterna rivala Real a castigat si ea, insa a marcat doar jumatate dintre golurile Barcei. Real s-a impus aseara cu 3-0 la Sociedad, prin reusitele lui Gareth Bale (de doua ori) si Marco Asensio (CLICK AICI PENTRU VIDEO).

Campioana in urma cu doua sezoane, Atletico a debutat cu un 1-1 impotriva lui Alaves, dupa un final de infarct. Kevin Gameiro a deschis scorul in minutul 90+3 dintr-un penalty, dar Manu Garcia a egalat in minutul 90+5 pentru oaspeti (CLICK AICI PENTRU VIDEO).

Barcelona, Real, Sevilla, Deportivo si Gijon sunt echipele care au 3 puncte pana acum. Catalanii au insa golaveraj +4, in timp ce Real e la +3.