Primul meci, prima infrangere: Romania 17-21 Namibia!

Romania IRB nations cup Namibia Rugby Rugby
Data publicarii: Vineri 11 Iunie 2010, 19:30
Data actualizarii: Vineri 11 Iunie 2010, 19:36

Nationala de rugby a Romaniei a debutat cu o infrangere la cea de-a cincea editie a IRB Nations Cup, dupa ce a pierdut, cu 17-21 (7-3), in fata Namibiei, primul meci jucat, vineri, in cadrul competitiei, pe stadionul "Arcul de Triumf" din Bucuresti.

Punctele Romaniei au fost aduse de Fercu (un eseu), Maris (un eseu) si Dumbrava (doua transformari si o lovitura de penalitate).

De partea cealalta, pentru Namibia au punctat De la Harpe (un eseu), Winkler (un eseu) si Botha (o transformare si 3 lovituri de penalitate).

In repriza secunda a partidei, presedintele Federatiei Romane de Rugby, Alin Petrache, le-a reprosat antrenorilor de pe banca tehnica a nationalei jocul slab al echipei. De asemenea, in minutul 60, el i-a reprosat unui judecator de margine unele decizii ale brigazii de arbitri.

La meci a fost prezent si presedintele Comitetului Olimpic si Sportiv Roman (COSR), Octavian Morariu, precum si fostul rugbist George Balta, imobilizat intr-un scaun cu rotile.

Vineri, in prima zi a competitiei mai sunt programate doua meciuri: Argentina Jaguars - Italia A (ora 17.00) si Scotia A - Georgia (ora 19.00).