Lotul largit, facut cu o logica ingusta. Daum a convocat 2 portari cu 0 minute, pe Nita l-a lasat acasa. And0ne, la lot, Keseru acasa

Nationala
Data publicarii: Duminica 23 Octombrie 2016, 14:39
Data actualizarii: Duminica 23 Octombrie 2016, 14:32

Cupa Romaniei: Dinamo - Dinamo 2! Miercuri, 21:00, Sport.ro! Foresta - Steaua: joi, 21:30, in direct la PRO TV!

Christoph Daum a anuntat astazi lotul largit pentru meciul cu Polonia, de pe 11 noiembrie. Acesta a facut cateva schimbari fata de meciurile cu Armenia si Kazahstan, insa nu toate par sa aiba o logica sanatoasa.

Primul semn de intrebare este al portarilor, acolo unde Daum i-a luat pe Pantilimon si Cojocaru, doi portari care sunt rezerve la echipele lor de club. Pantilimon este rezerva la Watford, avand doar 4 meciuri sezonul trecut si 0 minute in acest sezon. De partea cealalta, Cojocaru nu a jucat niciun minut la Crotone, de cand s-a transferat in vara.

In schimb, Daum l-a lasat acasa pe Florin Nita, portarul Stelei care a facut cateva meciuri foarte bune in ultima vreme, inclusiv cu FC Zurich, joi, in Europa League, atunci cand a avut cateva interventii decisive.

Un alt semn de intrebare este in atac, acolo unde Daum a luat doar doi atacanti centrali de meserie, Alibec si Andone, si mai multi jucatori ce pot juca pe acel post ca improvizatie, ca Stancu sau Ivan. Daca Alibec este in forma foarte buna, marcand o dubla pe terenul lui Plzen in Europa League, Andone continua sa nu aiba nicio reusita in La Liga, in tricoul lui Deportivo, avand 5 luni fara gol in orice competitie.

Daum a decis sa il lase acasa pe Keseru, cel care are 6 goluri in 8 meciuri in Bulgaria, 2 dintre ele venind in ultimul meci, disputat sambata. Keseru a fost decisiv pe final si cu Muntenegru, atunci cand a obtinut un penalty in minutul 94, ratat insa de Stanciu.

Nu in ultimul rand, Daum insista cu Enache, fundasul/mijlocas care nu mai prinde echipa nici la Steaua, dupa evolutiile extrem de slabe din aceasta toamna. Postul de fundas dreapta la Steaua a nascut controverse si in mandatul lui Iordanescu, atunci cand Papp era chemat la lot desi era rezerva lui Rapa.