Dinastia Tudorilor: seara deciziilor aberante de arbitraj! Astra - Steaua a avut parte de un arbitraj de Champions League :)

Superliga
Data publicarii: Joi 12 Martie 2015, 10:36
Data actualizarii: Joi 12 Martie 2015, 11:42

Seara cu trei meciuri importante si toate cu greseli grave de arbitraj. Alexandru Tudor a dat tonul si in final toate erorile au fost in favoarea echipelor mai bine cotate.

Seara de fotbal a inceput cu Astra - Steaua, meci pentru calificarea in finala Cupei Ligii, la care stelistii au trait periculos ultimele minute.

Alexandru Tudor a gresit grav in prima repriza, cand nu l-a eliminat pe Tosca dupa un fault asupra lui Fatai, din postura de ultim aparator.

Steaua a profitat de eroare si a scapat "doar" cu o infrangere la doua goluri diferenta care i-a adus calificarea in finala Cupei Ligii.

Au urmat apoi meciurile din Champions League. Pe Allianz Arena, scotianul William Collum a acordat usor un penalty pentru Bayern in minutul 3 si l-a eliminat eronat pe fundasul Olexandr Kucher.

Echilibrul s-a rupt complet si Bayern i-a umplut poarta lui Sahtior cu sapte goluri pana in finalul meciului.

Pe Stamford Bridge, arbitrajul olandezului Bjorn Kuipers a fost halucinant. Cea mai grava decizie a fost eliminarea absurda a lui Zlatan Ibrahimovici in minutul 30, pentru un fault la care atacantul suedez putea primi cel mult cartonasul galben.

Chiar daca a jucat in zece oameni timp de 90 de minute, PSG s-a calificat in sferturile Ligii Campionilor, dupa egalul dramatic scos pe Stamford Bridge, 2-2 cu Chelsea. Thiago Silva a marcat golul calificarii in minutul 114.