1923, s-a nascut un MIT! Rapid a sarbatorit astazi 90 de ani de la infiintarea clublui! Presedintii de la Steaua si Dinamo au fost invitati! VIDEO

SPORT.RO
Data publicarii: Vineri 25 Octombrie 2013, 17:44
Data actualizarii: Vineri 25 Octombrie 2013, 22:46

►Bate Cupa in direct la PRO TV: STEAUA - POLI, miercuri 20:00 si RAPID - PETROLUL, joi 20:30! Vezi AICI programul!

Fosti si actuali sportivi ai clubului Rapid au sarbatorit, astazi, alaturi de suporteri, 90 de ani de existenta a gruparii giulestene in cadrul unui eveniment la care au participat premierul Victor Ponta, vicepremierul Liviu Dragnea si ministrul Transporturilor, Ramona Manescu.

Clubul Sportiv si FC Rapid au oferit cupe, diplome si plachete aniversare unui numar de aproximativ 70 de fosti si actuali sportivi.

Printre acestia s-au aflat Gabriela Szabo, Violeta Beclea, Vali Ionescu Caciureac, Marian Oprea (atletism), Alina Dobrin, Elena Moise (handbal), Nicu Vlad, Pavel Rugea (haltere), Victor Bulancea, Vasile Predulea, Gheorghe Dumitru (baschet), Augustin Paul (judo), Necula Raducanu, Teofil Codreanu si Ioan Goanta (fotbal).

La eveniment au mai participat ca invitati jucatorii, antrenorii si conducerea FC Rapid, si presedintii cluburilor sportive Dinamo si Steaua, Elisabeta Lipa, respectiv George Boroi.

Premierul Victor Ponta a tinut un discurs, in care a i-a felicitat pe sportivii gruparii Rapid pentru rezultatele obtinute si a precizat ca isi doreste ca echipa de fotbal, acum in Liga a II-a, sa revina in primul esalon.

"Cand inca jucam si veneam in aceasta sala, imi era teama de aceasta galerie, pentru ca atunci cand era prezenta nimeni nu putea castiga aici. Felicitari clubului Rapid si tuturor sportivilor care au facut cinste Romaniei de-a lungul timpului. Perioada aceasta dificila sper sa treaca repede peste clubul Rapid. Nu-mi imaginez viata sportiva fara Rapid, iar acest lucru tine de dumneavoastra, de minister, de noi toti.", a spus Ponta, care apoi i-a inmanat Gabrielei Szabo o cupa si o diploma din partea CS Rapid.

Suporterii rapidisti, prezenti in numar de aproximativ 800, i-au scandat numele vicepremierului Liviu Dragnea, care l-a premiat pe fostul portar Rica Raducanu.

"Sunt rapidist de la vreo cinci ani si acum sunt foarte emotionat, cu atat mai mult cu cat nu am crezut niciodata ca il voi premia pe idolul meu, nea Rica Raducanu", a afirmat vicepremierul.

La gala organizata in Sala Rapid a fost prezent si senatorul Mircea Geoana, unul dintre politicientii care urmareste partidele disputate de Rapid din tribuna oficiala a Stadionul Giulesti - Valentin Stanescu.

Sursa: Mediafax

Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!