Paula Ungureanu si Neagu ne tin in lupta pentru calificare! Bradeanu: "Ne-am descatusat!" Romania - Muntenegru 25-21

JO 2016
Data publicarii: Miercuri 10 August 2016, 16:39
Data actualizarii: Miercuri 10 August 2016, 19:16

Romania castiga primul meci la Rio.

LIVE TEXT

FINAL DE MECI! Romania castiga primul ei meci in grupa de la Rio si spera la calificare. Mai jucam insa cu echipele considerate cele mai puternice adversare din grupa, Norvegia si Spania. Partida dintre Angola si Norvegia din aceasta seara devine mult mai interesanta.

Doua victorii in ultimele 2 partide inseamna calificarea certa in urmatoarea faza. O victorie a Angolei in aceasta seara ar transforma duelul cu Norvegia intr-o veritabila finala!

25-21 Elisei rateaza de pe extrema iar Muntenegru spera. Marcam insa de 2 ori pe contraatac!

23-20 Neagu este eliminata si 7m pentru Muntenegru. Bulatovic inscrie. Neagu nu va mai juca in acest meci

23-19 Chiper inscrie de pe extrema, bara-gol. Primul gol al nationalei in superioritate! Au fost necesare 4 astfel de momente!

INFO: Romania a marcat 22 de goluri in acest meci in ciuda unor ratari incredibile si a greselilor facute in momentul in care am avut superioritate. Totusi, nu trebuie uitat ca in primele 2 meciuri marcasem 32 de goluri. In total!

22-19 Am scos portarul pe faza de atac, Muntenegru a recuperat si a trimis spre poarta, mingea s-a dus in bara si a revenit in teren si am faultat. Paula apara incredibil la 7m!

Perianu este eliminata in minutul 24:53. Se anunta un final greu, dar Paula Ungureanu apara incredibil! 44% are procentajul mingilor parate!

22-18 Alaturi de Neagu, Oana Manea a jucat excelent! O noua faza superba a pivotului nationalei.

Este randul lui Ryde sa ceara time-out

21-18 Reusim pentru prima data sa 'furam' mingea adversarelor - Muntenegru a facut de 4 ori asta pana acum. Neagu a inscris dar s-au dat pasi

Neagu este cea care tine discursul in timpul unui time-out. Mai sunt 10 minute si ne apropiem de primul succes de la Rio

21-17 Chiper inscrie pe contraatac

20-17 Neagu arunca senzational si marcam in inferioritate!

19-17 Muntenegru marcheaza in superioritate, spre deosebire de ce am facut noi in acest meci.

19-16 Bulatovic inscrie dupa o minge deviata. Ramanem si in inferioritate. Ryde risca si trimite o jucatoare de atac!

19-15 Geiger arunca de la distanta, portarul respinge dar Oana Manea e pe faza si trimite mingea in plasa!

18-15 Neagu inscrie al 9-lea gol din acest meci

17-15 Ambele echipe marcheaza dupa recuperari in atac

16-14 Muntenegru reduce din diferenta dupa o aruncare din extrema cu efectul facut cunoscut de Maricel Voinea

16-13 Neagu pleaca excelent pe contraatac si inscrie - Paula reusise o noua parada la atacul lor.

15-13 Chiper arunca superb - meciul ramane echilibrat

14-13 Bojana Popovic reuseste o noua aruncare fantastica intr-un moment in care Muntenegru era amenintata cu pasivul

14-12 Muntenegru inscrie de la 7m. Buceschi scoate apoi si ea un 7m pe care il transforma Cristina Neagu

13-11 Inca o data avem ghinion! Bulatovic arunca in bara, mingea o loveste in spate pe Paula si intra in poarta.

13-10 Oana Manea scapa inca o data pe semicer si avem pentru prima data 3 goluri avans!

INFO: Romania nu a inscris niciun gol in acest meci cand a avut superioritate numerica! Acest lucru s-a intamplat de 3 ori!

12-10 Neagu inscrie superb!

11-10 Ghinion incredibil! Aruncare deviata, Paula Ungureanu este pacalita si mingea ajunge in poarta! Arbitri fluiera fault in atac la urmatoarea faza si Muntenegru poate egala!

Paula Ungureanu apara din nou incredibil! Elisei este apoi faultata si avem 7m si 2 minute de superioritate! Portarul Muntenegrului apara cu piciorul!

Am avut primul atac al reprizei, dar am ratat desprindera pe tabela. Din fericire, si Muntenegru rateaza atacul.

11-9 Neagu inscrie in ultima secunda! Cea mai buna repriza a Romaniei la Rio! Si prima in care reusim sa depasim pragul de 10 goluri, atins doar o data pana acum in meciul cu Angola. Problemele sunt evidente in continuare, mai ales pe faza de atac, dar meciul cu Muntenegru poate reprezenta descatusarea nationalei lui Ryde!

10-9 Geiger inscrie iar Paula blocheaza apoi incredibil!

9-9 Oana Manea scapa inca o data dupa pasa lui Geiger si este faultata - 7m. Buceschi inscrie cu pamantul

8-9 Bulatovic reuseste o noua aruncare senzationala, direct la vinclu

8-8 Bulatovic o invinge pe Paula Ungureanu de la 7m si este din nou egal.

8-7 Conducem pentru prima data dupa cateva minute - Manea reuseste sa scape si inscrie!

Neagu s-a ciocnit de o adversara dar si-a revenit. Apararea si Paula Ungureanu sunt singurele argumente in acest moment pentru a spera la calificarea din grupa.

7-7 Egalam. Apararea este buna pana acum, atacurile sunt chinuite.

Incredibil! Inca o data nu marcam in superioritate numerica!!!! (nu luam in calcul aruncarea de la 7m pentru ca inca nu pornise cronometru pentru eliminare). Ultimul atac a aratat blocajul jucatoarelor noastre - mai intai o ratare singur cu portarul pe centru, apoi bara din extrema!

Petrovic ramane singura cu Paula, incearca sa trimita mingea peste portarul nostru dar loveste bara!

6-6 Bradeanu ia o actiune pe cont propriu si scoate 7m si eliminare!  Buceschi egaleaza

5-6 Atacurile merg mai bine - din pacate, si pentru Muntenegru.

4-5 Greseala mare in aparare, uitam o adversara pe centru si suntem din nou condusi.

4-4 In sfarsit folosim extremele - Elisei inscrie!

3-4 Ramanem in inferioritate si suntem condusi pentru prima data.

3-3 Ratam inca o data atacul desi in superioritate, Muntenegru pleaca pe contraatac dar Paul Ungureanu reuseste o parada incredibila! Trimitem apoi mingea in bara la urmatorul atac si ramanem cu 0 goluri in cele 2 minute de superioritate.

Prima eliminare a meciului vine la adversare dupa o tinere la Oana Manea. Ratam primul atac si am irosit primul minut de avantaj numeric.

3-3 Neagu inscrie, insa Bulatovic egaleaza cu o aruncare superba, in diagonala

2-2 Bojana Popovici trimite o pasa extraordinara si este egal

2-1 Geiger trimite foarte puternic cu mana stanga de la 9m, fara sperante pentru portar

Neagu este cea care finalizeaza atacurile noastre in startul meciului, dar a trimis de 2 ori in panoul publicitar! Ramane 1-1, apararea functioneaza.

1-1 Muntenegru egaleaza dupa o aruncare de la 7m. Geiger obtine imediat un 7m pentru noi. Neagu rateaza!

1-0 Deschidem scorul prin ... Neagu. Cine altcineva?

Ramane 0-0 dupa o incercare gresita de pasa la pivot. Rateaza si Muntenegru.

0-0 Muntenegru are primul atac al meciului! Aruncarea este mult peste poarta.

Meciul sta sa inceapa! Sa speram ca nationala Romanie va juca la valoarea ei adevarata spre deosebire de primele 2 meciuri.

Iata fanii nationalei Braziliei care a jucat putin mai devreme.

Romania este pe ultimul loc in grupa A a turneului de la Rio dupa infrangerile cu Brazilia si Angola iar meciul cu Muntengru devine unul crucial in conditiile in care apoi vom juca impotriva echipelor considerate cele mai puternice din grupa - Norvegia si Spania.

In conditiile in care Spania a invins pe Brazilia cu 29-24 iar Norvegia respecta calculele hartiei si castiga meciul cu Angola, vor fi 4 echipe cu 4 puncte in grupa - astfel, Romania ar fi eliminata in cazul unei infrangeri cu Muntenegru!

Romania are cel mai slab atac de la turneul de la Rio, reusind doar 32 de puncte in cele 2 meciuri. Apararea, in schimb, a mers acceptabil, echipe precum Rusia sau Norvegia incasand mai multe goluri ca nationala noastra pana acum.