HCM Baia Mare 34-24 Savehof! Victorie clara a romancelor in drumul spre sferturile Ligii Campionilor

HCM Baia Mare Handbal Liga Campionilor Savehof Handbal
Data publicarii: Duminica 01 Martie 2015, 19:01
Data actualizarii: Duminica 01 Martie 2015, 19:22

Campioana Romaniei la handbal feminin, HCM Baia Mare, se afla in fata cele mai mari performante din istoria clubului - calificarea in premiera in sferturile Ligii Campionilor

Echipa de handbal feminin HCM Baia Mare a invins formatia suedeza IK Savehof, cu scorul de 34-24 (18-12), in cea de-a patra partida din grupa 2 a Ligii Campionilor.

Marcatoarele echipei baimarene au fost Buceschi 11 goluri, Nascimento 5, Elisei Ardean 4, Davidenko 3, Gjeorgjevska 3, Herrem 3, Tatar 2, Abbingh 1, Nechita 1, Marin 1.

Intr-un alt meci din grupa 2, liderul Larvik HK a invins detinatoarea trofeului, Gyor ETO, cu 21-19, iar cea de-a treia disputa, intre Metz Handball (4 puncte) si Viborg HK (5), are loc la ora transmiterii acestei stiri.

In urma primelor doua rezultate, clasamentul grupei 2 este condus de Larvik HK, cu 16 puncte, urmata de Gyor ETO 12, in timp ce HCM Baia Mare are 6 puncte, iar IK Savehof 3.

Anterior, HCM Baia Mare a invins IK Savehof, cu 28-26 (15-14), a pierdut apoi cu Gyor Eto, scor 18-26 (9-13), iar in al treilea meci a invins Viborg HK, cu 31-30 (13-12).

In grupa principala 2 s-au calificat echipele Gyor Eto (8 puncte), Larvik HK (8), Metz Handball (4), Viborg HK (3), IK Savehof (1) si HCM Baia Mare (0 puncte), punctajul fiind cel obtinut in grupele preliminare in partidele cu celelalte echipe calificate in aceasta faza.

In grupa principala 2, HCM Baia Mare mai are de jucat cu Gyor ETO (in deplasare, 8 martie) si cu Viborg HK (pe teren propriu, 15 martie). In grupa 1, evolueaza echipa Cristinei Neagu, Buducnost Podgorica, alaturi de Dinamo Sinara, HC Leipzig, Vardar Skopje, Krim Ljubljana si Thuringer HC.

Primele patru clasate din fiecare din cele doua grupe se vor califica in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, programate in luna aprilie, iar castigatoarele din aceasta faza vor juca ulterior la Turneul Final Four, programat in 9 si 10 mai.

Sursa: Mediafax