VIDEO REZUMAT: Steaua e numai unu'! Fenerbahce 3-1 Steaua!

Data publicarii: Vineri 06 Noiembrie 2009, 02:21
Data actualizarii: Vineri 06 Noiembrie 2009, 02:26

Steaua si-a pierdut aproape orice speranta pentru calificarea in primavara europeana, dupa ce a pierdut in deplasarea de la Istanbul, 1-3 cu Fenerbahce.

Pentru Fenerbahce au marcat Andre dos Santos, minutul 15, Bilica, minutul 51, si Alex, minutul 67, in timp ce pentru Steaua a inscris Kapetanos, minutul 38.

Mijlocasul brazilian Andre dos Santos a deschis scorul dupa o actiune personala in care, dupa ce i-a depasit pe Bicfalvi si Baciu, a sutat plasat la poarta, fara ca Zapata sa poata interveni.

Kapetanos a egalat pentru Steaua in minutul 38. Atacantul grec a marcat printr-un sut, din vole, dupa o centrare a mijlocasului Banel Nicolita.

Fenerbahce a preluat din nou conducerea prin fundasul brazilian Fabio Bilica. Acesta a reluat cu capul o centrare a lui Cristian, care a executat o lovitura libera de pe partea stanga a atacului echipei din Turcia.

Al treilea gol al formatiei Fenerbahce a fost marcat de Alex. Mijlocasul brazilian a marcat dupa o actiune personala, reusind sa scape de marcajul lui Bicfalvi si sutand de la aproximativ 20 de metri pe jos, in stanga portarului stelist.

Fenerbahce Istanbul: 1. Volkan - 77. Gokhan, 2. Lugano, 58. Bilica, 3. R. Carlos - 66. Mehmet Topuz, 16. Cristian, 5. Emre (20. Ozer Hurmaci '70), 27. A. Dos Santos - 10. Alex (21. Selcuk Sahin, '85) - 8. Kazim (9. Guiza '72). Antrenor: Christoph Daum.

Steaua Bucuresti: 1. Zapata - 18. P. Marin, 17. Baciu, 24. Ghionea, 5. Rada - 26. Bicfalvi (4. Golanski '72) - 7. Szekely (11. Surdu '64), 14. Toja, 16. Nicolita - 6. Tanase (23. D. Moreno, '63), 9. Kapetanos. Antrenor: Mihai Stoichita.

Cartonase galbene: Dos Santos '44, Mehmet Topuz '66, Kazim '69.
Meciul a fost arbitrat de o brigada din Austria, cu Thomas Einwaller la centru, Roland Heim si Norbert Scwab asistenti, in timp ce arbitru de rezerva a fost desemnat Oliver Drachta. Arbitri aditionalin au fost: Bernhard Brugger si Dietmar Drabek.

Steaua a reusit in meciul din deplasare cu Fenerbahce primul gol in grupele Ligii Europa dupa trei partide in care nu reusise sa marcheze.

Jucatorii stelisti au evoluat in partida cu Fenerbahce cu o dunga rosie pe tricouri pentru a ascunde numele sponsorului, legile din Turcia interzicand publicitatea pentru casele de pariuri online.

Steaua nu a reusit inca nicio victorie in grupa H a Ligii Europa, inregistrand a doua infrangere consecutiva, ambele in compania formatiei din Turcia Fenerbahce Istanbul.

*Din cauza restrictiilor impuse de UEFA, rezumatul poate fi vazut doar de utilizatorii din Romania!