Cupa Romaniei, competitia UMILINTELOR pentru stelisti! Cele mai rusinoase infrangeri din ultimii 18 ani au avut loc in Cupa: Rapid II si Mioveni, marile cosmaruri

Steaua Cupa Romaniei Dacia Mioveni FCSB Rapid Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 01 Martie 2018, 17:26
Data actualizarii: Joi 01 Martie 2018, 19:03

Stelistii au castigat doua Cupe ale Romaniei in ultimii 18 ani. Mai multe au fost umilintele suferite de ros-albastri in aceasta competitie.

Pentru Stelisti, Cupa Romaniei este o competitie a marilor umilinte in ultimii 18 ani. Ei au castigat de doua ori trofeul. De mai multe ori au iesit, insa, in saisprezecimi, optimi si sferturi, fiind invinsi de Rapid II, CS Mioveni, Gloria Bistrita, Sportul, Petrolul ori U Cluj.

Steaua in Cupa, in ultimii 18 ani

2016/17 - pierdut in optimi cu CS Mioveni,  1-1 in timpul regulamentar si 4-5 dupa penalty-uri
2015/16 - pierdut in semifinale cu Dinamo, dupa 0-0 la Dinamo acasa si 2-2 pe propriul teren
2014/15 - castigat dupa 3-0 in finala cu U Cluj
2013/14 - pierdut finala cu Astra, dupa 0-0 in timpul regulamentar si 2-4 la penalty-uri
2012/13 - pierdut in optimi cu CS Mioveni, dupa 0-0 in timpul regulamentar si 3-4 la penalty-uri
2011/12 - pierdut la Poli Timisoara cu 0-2, in optimi
2010/11 - castigat finala cu Dinamo, scor 2-1
2009/10 - pierdut in optimi la Bistrita, 0-0 dupa timpul regulametnar si 4-5 la penalty-uri
2008/09 - pierdut in saisprezecimi la Sportul, scor 0-2
2007/08 - pierdut in optimi la Urziceni, scor 0-2
2006/07 - pierdut semifinale cu Poli Timisoara, scor 0-1
2005/06 - pierdut in saisprezecimi in fata lui Rapid II, 0-0 dupa timpul regulamentar si 7-8 la penalty-uri
2004/05 - pierdut in saisprezecimi cu U Cluj, scor 0-1
2003/04 - pierdut in optimi cu Petrolul, scor 1-2 cu gol de aur marcat de ploiesteni
2002/03 - pierdut in optimi cu Dinamo, scor 0-3
2001/02 - pierdut in semifinale cu Dinamo, 0-1 si 1-3
2000/01 - pierdut in sferturi cu Petrolul, scor 0-1 cu gol de aur marcat de ploiesteni