Cel mai DRAMATIC meci al anului! Spania, campioana mondiala, eliminata de un cos MIRACULOS in ultimele 4 secunde!

Spania Serbia Baschet
Data publicarii: Joi 09 Septembrie 2010, 13:46
Data actualizarii: Joi 09 Septembrie 2010, 14:10

Drama totala in Serbia - Spania, 92-89! Sarbii au reusit sa bata campioana mondiala in ultimele 4 secunde, dupa un cos incredibil!

Sarbii au dat lovitura la CM din Turcia, nu doar prin calificarea in semifinale, ci mai ales prin jocul entuziasmant, prin care au ingenuncheat campioana mondiala en-titre.

Serbia a dominat meciul inca din start, conducand cu 23-13, pentru a avea o cadere in sfertul trei, cand ibericii au reusit sa conduca de cateva ori, dar la diferente minore (62-63). Ultimul sfert a fost "incendiar", jucatorii lui Dusko Ivkovici reusind sa se detaseze din nou, 74-66 si 86-78, dar au platit tribut relaxarii din final, cand Spania s-a apropiat la 86-84.

Cu 90 de secunde inainte de expirarea timpului regulamentat, Keselj a dus scorul la 89-84 pentru Serbia, dar Marc Gasol a reusit egalarea, 89-89, cand mai erau doar 25 secunde. Fundasul Milos Teodosici a marcat apoi miraculos de la aproape 9 metri, aducand pe ultimul atac al Serbiei, cu 4 secunde inaintea finalului, victoria mult-visata, scor 92-89.

Serbia este prima echipa calificata in semifinale, celelalte urmand a se decide dupa duelurile din sferturi ramase: Turcia-Slovenia (miercuri seara), respectiv SUA-Rusia si Lituania-Argentina (joi).