Doua medalii de bronz pentru Romania la Europenele de sala de la Praga! Marian Oprea, asteptat cu limuzina de oficialii Federatiei

Atletism
Data publicarii: Luni 09 Martie 2015, 14:21
Data actualizarii: Luni 09 Martie 2015, 14:26

Atletul Marian Oprea a cucerit, sambata, medalia de bronz la triplusalt, la Campionatele Europene de sala de la Praga, la patru ani de la ultima sa performanta similara.

Marian Oprea a debutat în finala cu o saritura de 16,74 metri, cea mai buna performanta personala a sezonului, îmbunatatita din a doua încercare la 16,91 metri, pentru ca urmatoarele sarituri reusite sa masoare 16,80 si 16,73 metri.

Medalia de aur a probei a fost castigata de portughezul Nelson Evora (17,21 metri, cea mai buna performanta personala a sezonului), iar cea de argint de Pablo Torrijos (17,04 , nou record national al Spaniei).

Tot sambata, Florentina Marincu a cucerit medalia de bronz în proba de saritura în lungime, cu dublu record european de junioare (6,70 metri si 6,79 metri), iar Alina Rotaru s-a clasat pe locul 4, cu cea mai buna performanta personala a carierei (6,74 metri).

Potrivit anuntului FR Atletism, obiectivul delegatiei Romaniei la CE de la Praga, care se încheie duminica, este obtinerea a 1-2 medalii si 6-8 calificari în finale. Ultima medalie obtinuta de Romania la CE de sala a fost la editia din 2011 (Paris), bronz, prin Marian Oprea, la triplusalt (17,62 metri).