O noua medalie pentru Romania la Mondiale! Corina Caprioriu, ARGINT la campionatele de la Astana!

Corina Caprioriu Alte sporturi
Data publicarii: Miercuri 26 August 2015, 15:25
Data actualizarii: Miercuri 26 August 2015, 15:28

O noua performanta importanta pentru Romania la Campionatele Mondiale, dupa medalia de argint obtinuta de Andreea Chitu.

Corina Caprioriu a cucerit medalia de argint la Campionatele Mondiale de judo de la Astana (Kazahstan), miercuri, in limitele categoriei 57 kg, dupa ce a fost invinsa in finala de japoneza Kaori Matsumoto.

Caprioriu a fost invinsa prin waza-ari de Matsumoto, cea care se impunea in fata romancei si in 2012, in finala Jocurilor Olimpice de la Londra.

Corina Caprioriu reusise sa treaca in turul secund de spaniola Concepcion Bellorin, prin ippon, iar apoi a invins-o prin acelasi procedeu tehnic, in optimile de finala, pe luxemburgheza Mano Durbach. in sferturi a dispus de unguroaica Hedvig Karakas, tot prin ippon, iar in semifinale a castigat prin waza-ari meciul cu Catherine Beauchemin-Pinard (Canada).

Cea de-a doua reprezentata a tarii noastre la categoria 57 kg, Loredana Ohai, s-a oprit in optimile de finala, fiind invinsa prin yuko de portugheza Telma Monteiro, cvadrupla vicecampioana mondiala. in primele doua tururi, Ohai reusise sa treaca de Po Sum Leung (Hong Kong) si Arleta Podolak (Polonia).

Medaliile de bronz au fost adjudecate de frantuzoaica Automne Pavia (victorie la americanca Marti Malloy) si de mongola Sumiya Dorjsuren (a castigat in fata canadiencei Beauchemin-Pinard).

Romania are pana acum doua medalii de argint, dupa ce Andreea Chitu a pierdut, marti, finala categoriei 52 kg, tot in fata unei japoneze (Misato Nakamura).

In continuare, pentru Romania vor evolua cei patru baieti deplasati la Astana, Cristian Bodirlau, Denis Mititelu (ambii la cat. 81 kg), Valentin Radu (100 kg) si Daniel Natea (+100 kg).

Sursa: Agerpres