Metal Galati a reusit prima victorie in Liga Campionilor: 3–1 cu Muszyna!

Data publicarii: Marti 01 Decembrie 2009, 16:45
Data actualizarii: Marti 01 Decembrie 2009, 19:42

Echipa de volei feminin CSU Metal Galati a obtinut prima victorie in Liga Campionilor, invingand, marti, la Buzau, cu scorul de 3-1, echipa poloneza Fakro Muszynianka Muszina, in prima etapa a grupei D a competitiei.

Scorul pe seturi a fost 20-25, 25-19, 25-22, 25-16.

Primul sfert al partidei a fost la discretia polonezelor, care au inregistrat diferente mari de scor (13-7 sau 22-16). In setul doi, meciul s-a echilibrat, nicio echipa nedesprinzandu-se la mai mult de doua goluri.

Diferenta s-a facut in ultima parte a setului, cand la scorul de 20-13, echipa galateana a reusit sa se distanteze. Si setul trei a fost echilibrat, formatia poloneza a condus aproape tot setul, insa la scorul de 22-20 pentru Fakro Muszynianka, galatencele au reusit sa ia cinci puncte consecutiv si sa incheie setul in avantaj, scor 25-20. Setul patru nu a avut istoric, fiind la discretia jucatoarelor echipei din Romania.

Dupa meci, antrenorul echipei din Galati, Zoran Terzici, a declarat ca formatia sa are sanse sa mearga mai departe in aceasta comeptitie. "Fiecare meci este dificil, si cu atat mai mult cel cu Fakro Muszynianka, deoarece CSU Metal a avut in fata patru-cinci jucatoare din nationala Poloniei, medaliata cu bronz la Olimpiada. Suntem o echipa noua, in premiera in formula aceasta in Liga Campionilor, si a fost normal ca in primul set sa fim mai timorati.

Dar, apoi, si cu sprijinul publicului ne-am revenit. Avem sanse mari sa ne calificam mai departe in acest sezon", a spus tehnicianul.

La randul sau, jucatoarea nigeriana a formatiei CSU Metal, Nneka Onyejekwe, a declarat ca victoria a fost un cadou pentru toata Romania, cu ocazia Zilei Nationale.

"Se stie ca incepem greu meciurile, dar, daca ne revenim repede, sunt putine sanse sa ne mai bata cineva. La acest meci, nu ne-am mai gandit la restantele financiare pe care le are clubul fata de jucatoare si am intrat pe teren sa dam totul pentru victorie si sa dovedim ca suntem adevarate profesioniste", a spus Nneka Onyejekwe.

Si jucatoarea Daiana Muresan a precizat ca spera ca probleme financiare de la CSU Metal sa fie rezolvate cat mai repede: "Am inceput promitator acest sezon de Liga Campionilor. Speram sa jucam si mai bine si sa ne calificam, pentru ca in acest sezon chiar avem sanse sa trecem mai departe.

Nu ne-am dezmintit si astazi, pentru ca de obicei incepem meciurile mai timorati. Intr-adevar traversam o perioada cu mari probleme financiare, dar facem tot posibilul sa nu ne lasam afectate, pentru ca stim ca toate aceste probleme se vor rezolva".

CSU Metal Galati va intalni in urmatoarele etape ale competitiei formatia Zarechie Odintsovo (16 decembrie) si Asystel Novara (13 ianuarie 2010). In prima faza a play-off-ului Ligii Campionilor se vor califica primele doua clasate din cele cinci grupe, plus inca doua echipe de pe locul trei, cu cel mai bun punctaj.