Încă o victorie a fetelor și Campionatul European este din ce în ce mai aproape! Urmează derby-ul grupei

Georgiana Popa Adelina Ungureanu Campionatul european de Volei Diana Ariton Simina Străchinescu Volei
Data publicarii: Joi 25 August 2022, 08:19
Data actualizarii: Joi 25 August 2022, 09:05

România a învins clar Insulele Feroe după o oră de joc, scor 3-0, și se va deplasa la Osijek pentru meciul cu Croația.

Naționala feminină de volei a României a câștigat cu scorul de 3-0 meciul de miercuri din etapa a doua a preliminariilor Campionatului European, disputat în Insulele Feroe.

România s-a impus, în exact 60 de minute, cu scorul de 3-0 (25-18, 25-10, 25-11), la capătul unui meci în care cea mai bună marcatoare a echipei noastre a fost Georgiana Popa, autoare a 13 puncte, informează Federația Română de Volei.

Popa a fost urmată de Simina Străchinescu, autoare a 10 puncte, și de Diana Ariton și de Adelina Ungureanu, ambele cu câte 8 puncte în cont.

România este lider în grupa de calificare, primele două merg la Euro

Următorul meci al naționalei noastre va avea loc duminică, în Croația, la Osijek, contra echipei țării gazdă, care miercuri seară a avut un meci extrem de dificil în Israel!

Croatele s-au impus cu scorul de 3-1 (26-28, 25-20, 31-29, 25-16) într-un meci în care gazdele (învinse categoric de România sâmbătă, la Piatra Neamț) au avut două mingi de set în actul al treilea, mai precizează sursa citată.

După două etape, România are două victorii (3-0 cu Israel și 3-0 cu Feroe), și este lider în grupa A, fiind urmată de Croația (tot cu două succese, 3-0 cu Feroe și 3-1 cu Israel). Primele două clasate merg la turneul final de anul viitor.