Sorana Cirstea Caroline Garcia Thomas Johansson WTA Abu Dhabi Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 06 Februarie 2024, 09:20
Data actualizarii: Marti 06 Februarie 2024, 09:36

La 33 de ani, Sorana Cîrstea se apropie de cea mai bună clasare a carierei, în ierarhia mondială.

Sorana Cîrstea (33 de ani, 26 WTA) are șansa rarisimă de a-și depăși propriul record în ce privește pozițiile ocupate în clasamentul mondial.

Dacă în vara anului 2013 sportiva din țara noastră urca până pe locul 21 WTA, această performanță se află acum la doar două victorii distanță.

Sorana Cîrstea, fără Thomas Johansson la Abu Dhabi

Pe locul 23 în clasamentul WTA LIVE, grație succesului obținut în fața franțuzoaicei Caroline Garcia, scor 6-7, 6-4, 6-4, în primul tur al competiției WTA 500 de la Abu Dhabi, Sorana Cîrstea trebuie să o învingă pe Maria Sakkari pentru a-și crește șansele de a-și doborî recordul vechi de 11 ani.

Fără victorie în ultimele patru luni și jumătate în circuitul de elită al tenisului feminin, Sorana Cîrstea a fost văzută acompaniată de Peter Wessels (45 de ani) la Abu Dhabi - fost tenismen olandez -, și nu de antrenorul Thomas Johansson, cu care a colaborat în 2023.

Cîrstea, fără victorie din 26 septembrie 2023 până în 5 februarie 2024

Wessels a publicat pe Instagram imagini din timpul sesiunilor de pregătire efectuate alături de Cîrstea, iar Johansson nu a fost observat în preajma echipei româncei.

Sorana Cîrstea nu a anunțat oficial despărțirea de antrenorul suedez, care a câștigat Australian Open în 2002, după o finală cu Marat Safin.

În turul secund al întrecerii WTA 500 de la Abu Dhabi, Sorana Cîrstea va primi replica grecoaicei Maria Sakkari.