VIDEO EXCLUSIV Victor Hănescu, despre primii bani câștigați din tenis. Ce a făcut tenismenul bucureștean

Victor Hanescu Bani tenis Emisiunea Poveștile Sport.ro Tenis Romania Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 22:32
Data actualizarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 22:30

Victor Hănescu a fost invitatul de marcă al jurnalistului Andru Nenciu în cel mai recent episod al emisiunii Poveștile Sport.ro. Ediția poate fi urmărită integral pe VOYO și Sport.ro.

Victor Hănescu a dezvăluit în emisiunea Poveștile Sport.ro cum l-a inspirat Ilie Năstase să își înceapă parcursul în tenis.

În copilărie, „Hăne” a auzit la televizor despre cum primul număr 1 ATP a câștigat un turneu „și o valiză de bani”, iar această construcție i-a aprins imaginația și motivația.

Victor Hănescu, despre primii bani câștigați din tenis: „M-am întors din Croația cu o mie de dolari. Părinții mei aveau salarii de 250-300 de dolari.”

„Ilie Năstase a inspirat generații, m-a inspirat și pe mine. Auzeam la televizor că a câștigat un turneu, că a câștigat o valiză de bani. În mintea mea de copil, m-am gândit cât de interesant e să joci tenis și să câștigi o valiză de bani.

Vizualizam valiza și i-am zis bunicii mele să mă ducă și pe mine la tenis, ca să câștig și eu valiza aia cu bani. Mi-a zis bunica: 'te duc, dar să-mi dai și mie din primul premiu,'” a punctat Victor Hănescu, în exclusivitate pentru Sport.ro

Întrebat dacă a făcut cinste prietenilor, cu primii bani câștigați din tenis, Victor Hănescu a replicat, precizând: „Nu prea eram eu așa darnic. I-am ținut pentru mine. Prin Croația, când am mers la turneele Futures de 10-15 mii de dolari, știu că m-am dus și m-am întors cu vreo mie de dolari.

Știu că maică-mea, taică-meu aveau salarii de 250-300 de dolari, iar când am venit mă simțeam bine, mi-am zis: 'mamă!',” a adăugat tenismenul bucureștean, în emisiunea Poveștile Sport.ro.

Fost număr 26 ATP, Victor Hănescu are 201 victorii strânse în circuitul ATP. Tenismenul bucureștean a ieșit campion al turneului de la Gstaad, în ediția 2008, competiție în care i-a învins consecutiv pe Karlovic, Chardy, Wawrinka și Andreev. Cunoscut pentru calitatea serviciului său, dar și pentru loviturile curate, „Hăne” a adus României 16 victorii în Cupa Davis, dintre care 14, în meciuri de simplu. A jucat contra lui Roger Federer de trei ori în turneele de mare șlem, la Roland Garros 2005, Australian Open 2010 și Wimbledon 2013, dar și o dată în țară, în ediția 2004 a Cupei Davis.

Număr 26 ATP în 2009, Victor Hănescu a fost invitatul de marcă al jurnalistului Andru Nenciu, în emisiunea Poveștile Sport.ro. Urmărește integral cel mai nou episod!