US OPEN | Traseul tuturor jucatoarelor din Romania! Sorana Cirstea - Simona Halep poate avea loc in turul 3! Doua jucatoare lupta in finala calificarilor

Simona Halep Ana Bogdan Mihaela Buzarnescu Sorana Cirstea US Open Tenis Traseul tuturor jucatoarelor din Romania! Sorana Cirstea - Simona Halep poate avea loc in turul 3! Doua jucatoare lupta in finala calificarilor
Data publicarii: Vineri 23 August 2019, 11:54
Data actualizarii: Vineri 23 August 2019, 12:26

US Open 2019 va incepe luni, pe 26 august!

Tragerea la sorti a tablourilor de simplu de la US Open 2019 a avut loc miercuri seara, cand Simona Halep, Monica Niculescu, Sorana Cirstea si Mihaela Buzarnescu si-au aflat numele oponentelor din primul tur al ultimului turneu de mare slem al anului.

Simona Halep a avut noroc la tragerea la sorti, urmand sa joace cu o tenismena venita din calificari. Sorana Cirstea si Monica Niculescu vor avea parte de meciuri grele, impotriva Katerinei Siniakova, respecitv Dayanei Yastremska, in vreme ce Mihaela Buzarnescu se va duela cu Andrea Petkovic, o jucatoare foarte imprevizibila.

Optimi: Sloane Stephens / Svetlana Kuznetsova / Garbine Muguruza

Programul meciurilor romancelor din primul tur nu a fost inca anuntat. Turul 1 este programat pentru zilele 26-27 august, astfel fiecare din cele 4 (carora li se pot adauga Ana Bogdan si Gabriela Ruse, daca vor castiga finala calificarilor), va juca primul sau meci la Flushing Meadows fie luni, fie marti.

US Open 2019 incepe luni, 26 august, de la ora 18:00, ora Romaniei.

Ana Bogdan, in finala calificarilor

Ana Bogdan este in finala calificarilor de la Flushing Meadows dupa ce a trecut de australianca Ellen Perez in 2 seturi, scor 6-4, 7-6(6), la finalul unui meci care a durat 103 minute.

Numarul 147 WTA, Ana Bogdan se va duela pentru un loc pe tabloul principal de simplu de la US Open 2019 cu numarul 217 WTA, Isabella Shinikova din Bulgaria.

Ruse si Bogdan, in finala calificarilor. Romania ar putea avea 6 jucatoare calificate pe tabloul de simplu
Atat Gabriela Ruse, cat si Ana Bogdan vor disputa ultimul meci din calificari astazi, 23 august. Meciul Gabrielei Ruse va incepe la ora 18:00, ora Romaniei, in timp ce partida Anei Bogdan nu va incepe mai devreme de ora 19:30.
Gabriela Ruse (nr. 178 WTA) vs. Xinyu Wang (nr. 167 WTA)

Gabriela Ruse a acces in finala calificarilor dupa doua victorii fara set pierdut. A depasit-o in primul tur pe Alexandra Cadantu, scor 6-0, 6-4, dupa care in al doilea a trecut de italianca Jasmine Paolini, scor 6-3 6-1.

De partea opusa a fileului, Xinyu Wang le-a invins pe Barbara Haas si pe Olga Govortsova. In mansa intai a preliminariilor, Wang s-a impus greu, pierzand set: a fost 6-1, 5-7, 6-2 pentru chinezoaica de 17 ani. In schimb, mansa a doua i-a adus un meci mai usor, in care Wang a bifat un dublu 6-2 in doar 62 de minute de joc.

Gabriela Ruse si Xinyu Wang nu s-au mai intalnit pana acum in circuitul WTA. Pentru Ruse (21 de ani), victoria ar insemna prima participare pe tabloul principal la Openul American.

Ana Bogdan (nr. 147 WTA) vs. Isabella Shinikova (nr. 217 WTA)

Ana Bogdan este favorita la calificare, dar Shinikova este o jucatoare imprevizibila. Tenismena din Bulgaria a reusit sa salveze doua mingi de meci in meciul cu Sachia Vickery din turul al doilea, impunandu-se scor 6-1, 4-6, 7-6(6), dupa un meci care a durat doua ore si 13 minute. In primul tur, Shinikova a invins-o pe Arantxa Rus cu scorul de 1-6, 6-4, 6-1.

Spre deosebire de Isabella Shinikova, Ana Bogdan a avut parte de adversare mai valoroase. S-a luptat cu brio in fata americancei Bethanie Mattek-Sands, pe care a eliminat-o cu un dublu 7-5, urmand sa castige tot in minim de seturi si impotriva australiencei Ellen Perez.

Romania are deja 4 reprezentante calificate direct pe tabloul principal, in persoanele Simonei Halep, Monicai Niculescu, Soranei Cirstea si a Mihaelei Buzarnescu.