Sorana Cîrstea revine cu succes în circuitul WTA, după US Open: ce premiu câștigă pentru calificarea în optimi, la Ningbo

Sorana Cirstea Tenis WTA WTA Ningbo Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 26 Septembrie 2023, 13:10
Data actualizarii: Marti 26 Septembrie 2023, 13:12

Sorana Cîrstea are culoar către sferturile de finală ale competiției WTA 250 de la Ningbo.

Sorana Cîrstea (33 de ani, 26 WTA) a acces în faza optimilor de finală ale turneului WTA 250 de la Ningbo, China

Sfertfinalista US Open a trecut de americanca Liu Claire (83 WTA), scor 7-5, 4-6, 6-3, după 2 ore și 50 de minute de joc.

Sorana Cîrstea, revenire victorioasă în circuitul WTA, după 20 de zile de pauză

Jucătoarea din țara noastră a încheiat partida cu o serie formidabilă, de cinci game-uri câștigate la rând, de la scorul de 1-3, în manșa decisivă. Siniakova (90 WTA) sau Mandlik 142 WTA) va fi următoarea oponentă a Soranei Cîrstea.

Pentru victoria din faza șaisprezecimilor de finală ale competiției de la Ningbo, Sorana Cîrstea va primi un cec în valoare de 3,920 de euro.

Precedentul meci jucat de Sorana Cîrstea a fost eșecul din sferturile US Open, suferit în fața Karolinei Muchova. Pentru a recompensa cele patru succese legate de româncă la Flushing Meadows, aceștia i-au oferit Soranei Cîrstea un premiu în valoare de peste 429,000 de euro.