Sorana Cirstea, ELIMINATA in turul 3 la Australian Open: va castiga 90 de puncte WTA pentru victoriile cu Tig si Kvitova | Cat valoreaza cecul generos pe care il va incasa

Sorana Cirstea Australian Open 2021 Tenis WTA Tenis VICTORIE MARE pentru Sorana Cirstea impotriva Belindei Bencic, numar 14 mondial: romanca s-a calificat in sferturile Grampians Trophy
Data publicarii: Vineri 12 Februarie 2021, 03:44
Data actualizarii: Vineri 12 Februarie 2021, 08:30

Sorana Cirstea a pierdut meciul cu numarul 20 WTA, Marketa Vondrousova, scor 6-2, 6-4.

Sorana Cirstea a fost eliminata in turul 3 de la Australian Open de catre cehoaica Marketa Vondrousova. Numarul 20 WTA s-a impus in minimum de seturi, 6-2, 6-4 dupa o ora si 25 de minute de joc.

Cirstea a comis un numar ridicat de greseli nefortate, 38 (17 pentru Vondrousova), pe care le-a contrabalansat cu 19 winnere (20 in contul Marketei), dar Sorana a fost ineficienta la serviciu, castigand doar 54% din punctele jucate cu prima serva, fata de 75%, procentajul adversarei sale la acelasi capitol. Mai mult decat atat, romanca s-a lovit de zidul defensiv aproape impenetrabil al Marketei Vondrousova, care in finalul partidei a facut-o pe Cirstea sa isi piarda increderea in propriul smash, deci si capacitatea de a inchide punctele.

"Ce fac? Imi bat joc!" a fost reactia nervoasa a Soranei Cirstea, dupa un smash ratat intr-un moment critic al setului secund. Pentru cele doua victorii pe tabloul principal, semnate in defavoarea Patriciei Tig si a Petrei Kvitova, Sorana Cirstea va incasa 90 de puncte WTA si un cec in valoare de $165,228.

Cel mai bun rezultat al Soranei Cirstea la Australian Open ramane optimea de finala jucata in 2017. Parcursul din acest an a fost al treilea care s-a incheiat in turul 3. Pentru Sorana aceasta a fost a 13-a participare pe tabloul de simplu al Openului Australian.

In optimi, Marketa Vondrousova o va infrunta pe Su-Wei Hsieh.