SIMONA HALEP - QIANG WANG 6-4, 7-5! Revenire de senzatie si calficare! Halep este tot mai aproape de locul 1 WTA! Cu cine joaca in semifinale!

Simona Halep Miami numarul 1 WTA Petra Kvitova Simona Halep - Qiang Wang Tenis SIMONA HALEP - QIANG WANG LIVE 19:00 | Halep este tot mai aproape de locul 1 WTA! Calculele revenirii!
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2019, 18:43
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2019, 21:01

Simona Halep joaca in aceasta seara in sferturile turneului de la Miami cu Qiang Wang.

Simona Halep se califica spectaculos in semifinalele turneului de la Miami, dupa ce a trecut de chinezoaica Qiang Wang, scor 6-4, 7-5. Wang a avut un avantaj de 4 gamer-uri in setul doi (1-5), insa Simona e reusit sa revina spectaculos, castigand 6 game-uri la rand.

Halep va juca in penultimul act al turneului cu invingatoarea dintre Karolina Pliskova si Marketa Vondrousova.

SIMONA HALEP - QIANG WANG 6-4, 7-5

Set 2:

7-5 SIMONA HALEP CASTIGA PARTIDA CU QIANG WANG!
6-5 Simona Halep a facut break si urmeaza sa serveasca pentru meci!
5-5 REVENIRE INCREDIBILA a Simonei Halep! Romanca revine de la 1-5 si egaleaza dupa o lovitura superba!
4-5 Simona castiga la 0 pe serviciul advers si poate egala situatia in setul 2!
3-5 Halep isi face serviciul si revina pe tabela!
2-5 Simona reuseste break-ul si ramane in setul doi!
1-5 Wang face din nou break si serveste pentru set!
1-4 Wang castiga din nou pe propriul serviciu!
1-3 Simona isi pierde serviciul, iar Wang se distanteaza in setul 2!
1-2 Wang isi face serviciul si preia conducerea pe tabela!
1-1 Wang isi recastiga break-ul si egaleaza!
1-0 Simona Halep reuseste break-ul in debutul setului 2!

Set 1:

6-4 Simona castiga primul set al partidei!
5-4 Wang isi face serviciul, dar Simona urmeaza sa serveasca pentru castigarea primului set!
5-3 Simona pastreaza avansul unui break castigat!
4-3 Chinezoaica isi face serviciul si revine pe tabela! Simona Halep a cerut ajutorul antrenorului sau.
4-2 Wang face break-ul!
4-1 Simona Halep castiga din nou pe serviciul advers si se desprinde in primul set!
3-1 Romanca consolideaza break-ul si se distanteaza!
2-1 Simona face din nou break si conduce pe tabela!
1-1 Halep nu se poate distanta si isi pierde serviciul!
1-0 Simona Halep reuseste break-ul si castiga primul game al meciului!

Simona Halep joaca de la ora 19:00 in sferturile turneului de la Miami. Halep o va infrunta pe chinezoaica Qiang Wang pentru un loc in semifinalele turneului.

Ce scriu americanii inaintea meciului Simonei din sferturi cu Wang: "Este disperata sa avanseze!"

"Dupa o victorie cu emotii in fata Polonei Hercog in turul precedent, lucrurile au stat mult mai bine pentru Simona in optimi. A trecut cu usurinta de Venus Williams, fiind pusa rareori in pericol de fosta lidera mondiala. Totul a fost completat cu un serviciu foarte bun din partea Simonei.

Wang este mult mai buna fata de anul trecut, dar Halep este disperata sa avanseze, astfel ca va castiga in doua seturi" este de parere presa americana.

Qiang Wang a trecut in optimi de Yafan Wang cu scorul de 7-5, 6-4, dupa o ora si 45 de minute de joc. Simona Halep si Qiang Wang au mai jucat o singura data impreuna in circuitul WTA. Confruntarea a avut loc la Indian Wells in 2018, iar Simona s-a impus cu 7-5, 6-1.

"Resimt o stare de oboseala!" Anuntul Simonei inaintea confruntarii din sferturi!

Simona Halep a jucat in optimi la Miami un meci maraton impotriva Polonei Hercog, castigat, in cele din urma, cu scorul 5-7 7-6 6-2.

Romanca a acuzat dureri la genunchi dupa acel meci. Totusi, Simona a invins-o usor pe Venus Williams, iar acum a revenit cu detalii despre starea ei de sanatate si a anuntat ca se simte mult mai bine, insa resimte inca oboseala.

"Ma simt bine, mult mai bine decat zilele trecute. A fost bine ca am avut o pauza de o zi. Genunchiul este mai bine, chiar daca mai resimt o stare de oboseala", a spus Simona Halep pentru Tennis Channel.

Rasturnare de situatie in lupta pentru locul 1 WTA!

Ziua de competitie de marti a adus o mare surpriza la turneul de la Miami! Petra Kvitova a fost eliminata in sferturile de finala si i-a usurat misunea Simonei Halep in ceea ce priveste preluarea sefiei clasamentului WTA.

Ashleigh Barty a produs surpriza si a invins-o pe Petra Kvitova, jucatoarea cu care Simona Halep era in competitie directa pentru sefia clasamentului WTA. Australianca Barty s-a impus dupa doua ore si jumatate de joc, scor 7-6 3-6 6-2.

In urma acestui rezultat, Simona Halep trebuie doar sa ajunga in finala pentru a deveni din nou lider mondial. Simona Halep o va intalni in semifinale pe castigatoarea partidei dintre Karolina Pliskova si Marketa Vondrousova.