Sorana Cirstea Tenis WTA Romania US Open 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 29 August 2023, 08:25
Data actualizarii: Marti 29 August 2023, 08:35

Sfertfinalistă la Indian Wells și semifinalistă la Miami în acest an, Sorana Cîrstea a revenit pe teritoriul american cu două victorii, în ultimele trei meciuri.

Singura jucătoare din România implicată în prima zi de turneu, la US Open 2023, a ieșit câștigătoare.

Sorana Cîrstea (30 WTA) s-a impus în meciul disputat contra americancei Kayla Day (93 WTA), scor 6-2, 6-3, după doar 75 de minute de joc.

Sorana Cîrstea, victorie ușoară contra numărului 93 WTA, în turul 1 al Openului American

Sportiva din Târgoviște a servit șase ași, reușind un total de 26 de lovituri direct câștigătoare și încheind partida cu un plus de 18 puncte, în raport cu adversara sa.

În turul secund, Sorana Cîrstea o va întâlni pe a 89-a jucătoare a lumii, Anna Kalinskaya, din Federația Rusă.