VIDEO Norocul lui Djokovic? Alcaraz a început să șchiopăteze și a cerut time-out medical, după setul 3 pierdut cu 6-1

Novak Djokovic Carlos Alcaraz Roland Garros 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 09 Iunie 2023, 18:55
Data actualizarii: Vineri 09 Iunie 2023, 19:07

Roland Garros 2023 | Carlos Alcaraz a acuzat mari probleme de mobilitate, spre finalul setului trei al semifinalei cu Novak Djokovic.

De 22 de ori campion în turneele de mare șlem, Novak Djokovic (36 de ani) este unul dintre cei mai obișnuiți tenismeni cu marile meciuri încrâncentate de cinci seturi.

Tenismenul sârb l-a condus până și pe Carlos Alcaraz (20 de ani) la limita încrederii în forțele fizice proprii, în setul al treilea al semifinalei de la Paris.

Djokovic, singur pe teren, în finalul setului trei al semifinalei cu Alcaraz

Jucătorul de 20 de ani, din Murcia, a acuzat crampe, care l-au făcut, timp de circa 15 minute, indisponibil în a purta raliuri lungi și competitive cu „Nole.”

Numărul 1 ATP a cerut time-out medical atât în timpul setului trei, pierdut cu 6-1, dar și în pauza dintre seturile 3 și 4, în care a reușit să primească tratament medical, timp de 5 minute.

Djokovic nu a pierdut niciunul dintre ultimele 99 de meciuri de Grand Slam în care a câștigat primul set, fapt care s-a întâmplat în această semifinală cu Alcaraz. După primele trei seturi, scorul era 6-3, 5-7, 6-1, în favoarea sârbului.

„Are nevoie să o lase mai moale timp de 20 de minute. Să nu alerge mult. Să sacrifice un set, dacă e nevoie... să prelungească pauza dintre puncte. Trebuie să mănânce imediat,” au fost sfaturile date de Andy Roddick, pentru remedierea situației lui Carlos Alcaraz.