FOTO ȘI VIDEO Magicele Ana și Jaqueline! Româncele au câștigat trei meciuri într-o zi și au întors soarta barajului cu Ucraina

Billie Jean King Romania Ucraina Tenis
Data publicarii: Duminica 14 Aprilie 2024, 02:40
Data actualizarii: Duminica 14 Aprilie 2024, 02:51

România s-a calificat la turneul final al Cupei Billie Jean King, obținând o victorie colosală în barajul cu Ucraina, 3-2.

Lyudmyla Kichenok/Nadia Kichenok – Ana Bogdan/ Jaqueline Cristian 2-6, 6-7

• Ana Bogdan și Jaqueline Cristian s-au impus în meciul de dublu, decisiv pentru calificarea la turneul final al Cupei Billie Jean King. Cele două românce câștigaseră în aceeași zi și partidele la simplu, iar România a întors soarta barajului cu Ucraina, după ce a fost condusă cu 2-0, după primele confruntări.

• După un tie-break extrem de disputat, Ana Bogdan și Jaqueline Cristian se impun după 2:02 minute de joc și obțin victoria.

• Echilibrul se menține în setul secund, ambele echipe câștigând game-urile pe propriul serviciu, scor 5-5.
  • Ana Bogdan și Jaqueline Cristian revin în set și egalează situația, reușind să facă rebreak, scor 3-3.
  • Lyudmyla Kichenok și Nadia Kichenok reușesc să facă un break în debutul setului doi și preiau conducerea, 3-0.
  • Setul secund începe cu un game câștigat pe propriul serviciu, de ucrainence.
  • Româncele își conservă avantajul și câștigă primul set într-o manieră decisivă, scor 6-2.

• Ana Bogdan și Jaqueline Cristian reușesc un nou break și se distanțează în primul set, scor 5-2.
  • Următoarele două game-uri au fost câștigate pe serviciu, de ambele echipe, româncele păstrează avantajul unui break.
  • În cel de-al treilea game al primului set, româncele reușesc să facă break și să preia conducerea.
  • A început primul set! La serviciu se află ucrainencele și câștigă primul game.

După o primă zi în care au pierdut ambele partide la simplu, româncele au revenit formidabil și au egalat situația, ducând confruntarea în meci decisiv, cel de dublu.

Primele meciuri ale zilei au fost Elina Svitolina - Ana Bogdan 4-6, 6-4, 3-6 și Lesia Tsurenko - Jaqueline Cristian 6-2, 4-6, 4-6. Echipa învingătoare din barajul Ucraina - România va reuși calificarea la turneul final al Cupei Billie Jean King.