Marius Copil, invins in optimi la Instanbul! Va urca pe 90 ATP

Marius Copil ATP Blaz Kavcic Istanbul Tenis Marius Copil, invins in optimi la Instanbul! Va urca pe 90 ATP
Data publicarii: Joi 12 Septembrie 2019, 19:21
Data actualizarii: Joi 12 Septembrie 2019, 19:25

Marius Copil urca 3 locuri in clasamentul ATP in ciuda faptului ca a fost eliminat in optimi.

Marius Copil a fost invins in optimile de finala ale turneului ATP de la Istanbul de slovenul Blaz Kavcic, scor 3-6, 5-7 dupa 80 de minute de joc. Este a doua victorie consecutiva a lui Kavcic in fata unui roman la acest turneu, dupa ce in saisprezecimi a trecut de Filip Jianu la capatul unui meci in care Jianu s-a retras in setul al treilea.

Marius Copil a acces in faza optimilor dupa o victorie chinuita in maximum de seturi cu numarul 446 ATP, Rayane Roumane, scor 6-3, 0-6 (!), 6-2.

In ciuda infrangerii, Marius Copil va urca in top 90 ATP

Numar 93 ATP, Marius Copil urca 6 pozitii in clasamentul ATP LIVE, pana pe locul 87 adunand 6 puncte in urma rezultatului din cel mai mare oras al Turciei.

Marius Copil are in momentul de fata 605 puncte ATP, aflandu-se la 409 puncte distanta de top 50 ATP.