US OPEN 2019 | INCA UN PAS, BIANCA! Andreescu s-a calificat in semifinalele US Open dupa o revenire spectaculoasa! Cu cine va juca in penultimul act al turneului

Bianca Andreescu belinda bencic US Open 2019 Tenis INCA UN PAS, BIANCA! Bianca Andreescu s-a calificat in semifinalele US Open dupa o revenire spectaculoasa
Data publicarii: Joi 05 Septembrie 2019, 08:21
Data actualizarii: Joi 05 Septembrie 2019, 09:15

Jucatoarea canadiana cu origini romane a invins-o pe Mertens in sferturile de finala de la US Open (3-6, 6-2, 6-3).

Din articol

De doua ore a avut nevoie Bianca Andreescu pentru a accede in semifinala turneului de Grand Slam in fata jucatoarei din Belgia, Elise Mertens (26 WTA), calificandu-se dupa ce a cedat primul set adversarei.

Inceputul a fost dificil pentru jucatoarea cu origini romane, nereusind sa isi impuna ritmul in primul set pe care i l-a cedat lui Mertens. Andreescu a reusit sa echilibreze balanta in cel de-al doilea set, punand-o in reale dificultati pe adversara. Setul decisiv a fost cel mai lung al partidei, cu o durata de aproape 50 de minute, incheiat pozitiv pentru Andreescu, care a cedat doar 3 game-uri adversarei.

Intra in istorie

Bianca Andreescu a devenit odata cu calificarea in semifinale, prima sportiva din ultimii 10 ani, mai mica de 20 de ani, care ajunge in aceasta etapa la US Open. Aceasta performanta a reusit-o unul din fostii lideri mondiali, Caroline Wozniacki, in anul 2009.

Andreescu are 11 victorii consecutive de la revenirea in circuitul WTA, dupa ce se retrasese de la turneul de la Miami in urma unei accidentari la umar.

In penultimul act al competitiei, Andreescu o va infrunta pe Belinda Bencic (12 WTA), cea care a facut surpriza turneului, eliminand-o fara mari dificultati pe Naomi Osaka, cea care isi va pierde fotoliul de lider in favoarea australiencei Ashleigh Barty.

Daca ajunge in finala turneului, jucatoarea canadiana o va intalni pe castigatoarea dintre Elina Svitolina (5 WTA) si Serena Williams (8 WTA). Andreescu are o finala castigata in fata Serenei, cea de la Rogers Cup, acolo unde americanca a abandonat din cauza unei accidentari.