HALEP - MERTENS DOHA | "Meciul s-a schimbat in urma unui truc, o prefacatorie!" Reactie DURA a lui CTP dupa finala pierduta de Halep la Doha

Halep - Mertens Doha CTP Simona Halep Simona Halep - Elise Mertens Doha simona halep doha Tenis HALEP - MERTENS DOHA | "Meciul s-a schimbat in urma unui truc, o prefacatorie!" Reactie DURA a lui CTP dupa finala pierduta de Halep la Doha
Data publicarii: Sambata 16 Februarie 2019, 19:52
Data actualizarii: Sambata 16 Februarie 2019, 20:07

Simona Halep a pierdut finala cu Elise Mertens de la Doha.

Belgianca s-a impus in 3 seturi, dupa ce meciul parea ca se indreapta spre o victorie clara a romancei.

Elise Mertens s-a impus cu 3-6 6-4 6-3.

Dupa finala, Cristian Tudor Popescu a acuzat ca Simona Halep a fost invinsa de "un truc" al adversarei. Jurnalistul e de parere ca momentul in care Elise Mertens a cerut time-out medical in setul al doilea, cand scorul era 2-1 pentru Simona Halep.

Belgianca a mers la vestiare, iar CTP a declarat ca acesta a fost momentul decisiv al finalei.

"Meciul s-a schimbat in urma unui truc, in urma unei prefacatorii a belgiencei, pretinzand ca are dureri la spate. In mod clar nu avea nimic. A revenit foarte vioaie de la vestiar si Simona nu a reusit sa gestioneze aceasta intrerupere. Nu si-a mai regasit nivelul de joc de pana atunci", a declara Cristian Tudor Popescu pentru PRO TV dupa finala de la Doha.

"Dincolo de aceasta infrangere care desigur ca ne intristeaza, s-a intamplat ceva mai grav in ultimele 3-4 gameuri ale emciului. Simona a dat semne vizibile de durere, de jena fizica, ceea ce ma duce cu gandul la probleme ei cu spatele, sa nu fie si ceva sciatica. Asta poate sa ii duca o clatinare psihica, dincolo de consecintele fizice, Simona tocmai scapase de ideea ca are ceva fizic

Acum, asa cum am vazut-o pe simona in semifinala cu Svitolina, parea 100% relaxata, stapana pe corpul ei. Acum apare aceasta problema medicala.

Simona ar fi putut sa o bata in setul doi, sa castige si setul trei, insa ceva s-a intamplat fizic cu simona. A scazut mult jocul ei. A facut greseli care arata clar. Alea nu sunt greseli de joc", a continuat CTP.