Gabriela Ruse Alycia Parks Transylvania Open 2023 Turneu WTA Cluj-Napoca Tenis
Data publicarii: Marti 17 Octombrie 2023, 20:00
Data actualizarii: Marti 17 Octombrie 2023, 20:29

Transylvania Open 2023 este în direct la PRO Arena și VOYO.

Gabriela Ruse (25 de ani, 188 WTA) s-a calificat în optimile Transylvania Open, după ce și-a învins partenera din proba de dublu, Alycia Parks (22 de ani, 54 WTA), în runda inaugurală a turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca.

Partida s-a încheiat scor 6-2, 1-6, 6-4, după 2 ore și 18 minute de tenis spectaculos. Competiția e transmisă în direct de PRO Arena și VOYO.

Gabriela Ruse a făcut spectacol la Cluj-Napoca și a eliminat al doilea cap de serie

Sportiva din București a jucat un tenis curajos și spectaculos în manșa întâi a partidei, pe care și-a adjudecat-o scor 6-2, grație a trei break-uri semnate pe serviciul americancei clasate pe locul 34 în lume în proba de dublu.

Forma de moment s-a întors împotriva româncei încă din startul setului secund, când Parks s-a desprins la 3-0 și a depus eforturi continuate pentru a dărâma din încrederea jucătoarei-gazdă.

Ruse a revenit de la 0-3 în setul decisiv

În setul decisiv, Alycia Parks a servit solid și a acumulat același start perfect, care a văzut-o desprinsă la trei game-uri în față. Însă eforturile americancei nu au fost îndeajuns pentru o victorie.

De la 6-2, 1-6, 0-3, derularea jocului s-a schimbat dramatic, Gabriela Ruse reușind o revenire incredibilă, impunându-se cu 6-4 în manșa finală.

$4,220 a primit Gabriela Ruse pentru calificarea în optimile de finală ale Openului Transilvaniei, însă Alycia Parks va reveni pe teren, în actuala ediție a turneului de dublu, tocmai alături de româncă.

Ruse și Parks nu și-au aflat încă adversarele din sferturile competiției de dublu feminin, urmând să joace cu învingătoarele din partida Heisen / Raina - Burrage / Teichmann.