Darren Cahill nu doarme vara! La ce oră s-a terminat Sinner - Rublev. Italianul, duel-șoc cu Djokovic, în semifinale

Darren Cahill Andrey Rublev Australian Open 2024 Jannik Sinner Novak Djokovic Tenis
Data publicarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 17:38
Data actualizarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 17:37

Australian Open 2024 | Calculele hârtiei au fost respectate, iar lumea tenisului va avea șansa de a urmări semifinala mult așteptată dintre Novak Djokovic și Jannik Sinner.

Darren Cahill a fost una dintre „victimele” programărilor nefericite ale organizatorilor Openului Australian.

Cori Gauff - Aryna Sabalenka și Novak Djokovic - Jannik Sinner sunt primele semifinale stabilite în competiția majoră de la antipozi.

Sinner - Rublev 3-0, în sferturile Australian Open 2024: meciul s-a terminat la ora 01:20

După ce Novak Djokovic și Taylor Fritz s-au duelat timp de 3 ore și 45 de minute, în sferturile de finală ale turneului major de la Melbourne, oficialii turneului le-au întrebat pe Barbora Krejcikova și pe Aryna Sabalenka dacă ar fi de acord ca partida lor să fie mutată pe Arena Margaret Court, pentru a grăbi meciul dintre Jannik Sinner și Andrey Rublev.

Krejcikova și Sabalenka au răspuns negativ, astfel că fostul antrenor al Simonei Halep a avut mai mult de așteptat până la startul duelului dintre elevul său, Jannik Sinner și rusul Andrey Rublev, clasat cu un loc mai jos în clasamentul ATP, pe poziția a cincea.

Sinner a ajuns în semifinalele Openului Australian fără set pierdut

Darren Cahill a reușit un o mișcare tehnică impresionantă, înaintea meciului, încălzindu-se cu mai multe mingi deodată și reușind să le prindă pe rachetă, după o întoarcere de cap a acesteia.

Pe teren, Darren Cahill a fost mulțumit de prestația italianului Jannik Sinner, care nu a pierdut set nici în această fază competițională. Rublev a condus cu 5-1 în tiebreak-ul setului secund, scor de la care a cedat șase puncte la rând.

Sinner abordează semifinala cu Djokovic după două victorii în ultimele trei meciuri cu sârbul

În final, Rublev a cedat scor 6-4, 7-6 (5), 6-3, după 2 ore și 41 de minute. Ambii tenismeni au reușit câte 34 de lovituri direct câștigătoare.

În finalul anului 2023, Jannik Sinner l-a învins de două ori pe Novak Djokovic: o dată în faza grupelor Turneului Campionilor și o dată în Cupa Davis, competiție în care a devenit primul tenismen din istorie care salvează trei mingi de meci împotriva lui Novak Djokovic și, ulterior, îl învinge.