VIDEO Carlos Alcaraz distrează publicul american, la US Open. Ce lovituri „a inventat” în turul al treilea

Carlos Alcaraz Tenis ATP US Open 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 18:19
Data actualizarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 18:18

Carlos Alcaraz a pierdut primul set în ediția 2023 a Openului American, dar nu a uitat să facă spectacol în drumul său spre optimile de finală.

Spaniolul Carlos Alcaraz (20 de ani, 1 ATP) l-a învins pe britanicul Daniel Evans (33 de ani, 28 ATP), scor 6-2, 6-3, 4-6, 6-3, în turul al treilea al Openului American.

Carlos Alcaraz face spectacol în drumul său spre apărarea titlului de campion la New York

Cel mai tânăr număr 1 ATP din istorie a distrat publicul newyorkez, câștigând setul al doilea după o minge de set în care a lovit lobul perfect și „inventând” un passing shot extraordinar, în finalul partidei.

În optimile de finală, Carlos Alcaraz îl va întâlni pe Matteo Arnaldi (61 ATP), iar după acest test l-ar putea aștepta o nouă confruntare cu Jannik Sinner, care va juca împotriva germanului Alexander Zverev.