Capăt de drum pentru Sorana Cîrstea la Miami Open! Nu a avut nicio șansă în fața adversarei Danielle Collins

Sorana Cirstea Albert Costa Danielle Collins Miami Open Tenis
Data publicarii: Marti 26 Martie 2024, 08:01
Data actualizarii: Marti 26 Martie 2024, 08:08

Sportiva din România continuă să fie jucătoarea de tenis numărul 1 din țara noastră.

Sorana Cîrstea, locul 24 WTA şi favorită 19, a fost eliminată, luni noapte, în optimile turneului de categorie WTA 1000 de la Miami.

Cîrstea a fost învinsă de americanca Danielle Collins, locul 53 mondial, scor 6-3, 6-2.

Meciul a durat o oră şi 29 de minute.

Prezenţa în optimi la Miami Open este recompensată cu 101.000 de dolari şi 120 de puncte WTA.

Sorana Cîrstea va colabora cu un fost campion la Roland Garros

Simona Halep nu este singura jucătoare de tenis din România care va începe un nou parteneriat profesional în stagiunea de zgură a anului 2024.

Începând din luna aprilie, Halep va fi antrenată de Carlos Martinez, fost tehnician al rusoaicelor Svetlana Kuznetsova și Daria Kasatkina.

Între timp, Sorana Cîrstea a anunțat că va colabora cu un fost campion de Grand Slam, Albert Costa. Acesta l-a învins în finala turneului de la Roland Garros 2002 pe Juan Carlos Ferrero, scor 6-1, 6-0, 4-6, 6-3.

În prezent, Ferrero îl pregătește pe Carlos Alcaraz, număr 2 ATP.