Ana Bogdan Tenis WTA WTA Parma Tenis
Data publicarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 17:50
Data actualizarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 18:00

Ana Bogdan a ajuns în ultimul act al competiției de calibru WTA 125k de la Parma, grație unei victorii în minimum de seturi.

Ana Bogdan (71 WTA) a învins-o pe Anna Bondar (105 WTA), scor 6-3, 6-4, în semifinalele turneului WTA 125k de la Parma.

Sportiva din România a obținut cinci break-uri pe serva jucătoarei din țara vecină, dintre care trei, în setul întâi.

Ana Bogdan a confirmat victoria în trei seturi obținută în meciul cu Jaqueline Cristian, din sferturi

În finala competiției din Italia, Ana Bogdan va primi replica învingătoarei din meciul Karolina Schmiedlova (58 WTA) - Katarzyna Kawa (246 WTA).

Ajungând în ultimul act, Ana Bogdan și-a asigurat un premiu financiar în valoare de €15,922 pe care își va dori să îl mărească la €26,770, valoarea cecului acordat campioanei din ediția 2023.