AUSTRALIAN OPEN | Marius Copil merge in turul doi! INFRANGERI DRAMATICE pentru Buzarnescu si Bogdan!

Australian Open Ana Bogdan Mihaela Buzarnescu Simona Halep Simona Halep - Kaia Kanepi Tenis
Data publicarii: Marti 15 Ianuarie 2019, 08:11
Data actualizarii: Marti 15 Ianuarie 2019, 11:05

Urmareste toate partidele de la Australian Open pe www.sport.ro, facebook.com/www.sport.ro si in aplicatia Sport.ro!

BUZARNESCU - V. WILLIAMS 7-6 6-7 2-6

Desi a fost foarte aproape de victorie, Mihaela Buzarnescu a ratat sansa de a se califica in turul secund la primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open 2019.

• AUSTRALIAN OPEN | Programul zilei de marti: la cat joaca Simona Halep vs Kaia Kanepi, Buzarnescu, Ana Bogdan si Marius Copil

Sportiva noastra a castigat primul set, scor 7-6 (3), insa l-a pierdut pe urmatorul la fel de dramatic, desi a servit pentru victorie la scorul de 7-6, 5-3, scor 6-7 (3), iar in decisiv, Venus Williams a dictat majoritatea punctelor, impunandu-se cu 6-2, la capatul unui meci care a durat doua ore si 42 de minute de joc.

In turul urmator, americanca in varsta de 38 de ani o va intalni pe frantuzoaica Alize Cornet. Pentru Miki, aceasta este a 8-a infrangere consecutiva in circuitul feminin de tenis.

ANA BOGDAN - SWIATEK 3-6 6-3 4-6

Ana Bogdan a ratat calificarea in turul secund la Australian Open 2019, desi a fost foarte aproape de victorie! Ea a fost invinsa de numarul 177 WTA!

Sportiva din Sinaia a inceput slab meciul si a cedat primul set cu scorul de 3-6, insa a revenit si s-a impus in urmatorul cu acelasi scor. Mansa decisiva a fost echilibrata pana la 4-4, cand Iga Swiatek a facut break si mai apoi s-a impus, scor final 3-6, 6-3, 4-6, dupa exact doua ore de joc.

In continuare, sportiva din Polonia o va intalni pe Camila Giorgi in turul secund.

SET 2: Ana castiga setul secund cu 6-3!

SET 1: Ana pierde primul set scor 3-6!

COPIL - GRANOLLERS 6-3 6-4 6-4

Marius Copil e in turul al doilea la Australian Open! Meci Minunat facut de roman!

SET 2: Marius Copil se impune si in setul al doilea, cu 6-4, dupa o revenire senzationala. Romanul era condus cu 4-2, scor de la care nu a mai pierdut niciun game!

SET 1: Marius Copil castiga primul set la 3! Inceput perfect pentru roman!

Romania va fi reprezentata de 4 sportivi in cea de-a doua zi de concurs la Australian Open 2019! Este vorba despre Mihaela Buzarnescu, Ana Bogdan, Simona Halep si Marius Copil.

Prima care va intra pe teren este Mihaela Buzarnescu. Meciul ei cu Venus Williams este programat ultimul din sesiunea de zi pe Margaret Court Arena, ceea ce inseamna ca partida va incepe in jurul orei 5, ora Romaniei. Aceasta va fi prima lor intalnire in circuitul feminin de tenis.

Mai apoi, in jurul orei 5:30, Marius Copil il va intalni in primul tur la Melbourne pe ibericul Marcel Granollers, locul 108 ATP. Aradeanul s-a impus in singurul lor meci disputat pana in prezent in circuit. Partida dintre cei doi jucatori este programata pe terenul numarul 12.

Mai tarziu, in jurul orei 7:30, ora Romaniei, Ana Bogdan si Iga Swiatek, locul 177 WTA, vor intra pe terenul numarul 19 pentru partida lor din turul inaugural. Si acest meci reprezinta o premiera absoluta in circuitul feminin de tenis.
Cel mai important meci al zilei, cel al liderului mondial, va incepe la ora 10, fiind prima partida din sesiunea de seara de pe Margaret Court Arena. Simona Halep se va intalni pentru a treia oara cu sportiva din Estonia, Kaia Kanepi, locul 70 WTA.

Miercuri o vom avea in concurs la simplu doar pe Irina Begu, care va avea o misiune foarte dificila. Ea o va intalni in turul secund pe favorita numarul 8, cehoaica Petra Kvitova.