„Regina revenirilor”, Ana Bogdan, victorie miraculoasă împotriva Annei Bondar, din Ungaria, în primul tur la Madrid

Ana Bogdan Tenis WTA Romania WTA Madrid Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 25 Aprilie 2023, 14:30
Data actualizarii: Marti 25 Aprilie 2023, 14:37

Ana Bogdan (61 WTA) a revenit de la 2-5 în setul decisiv al partidei cu Anna Bondar (89 WTA).

Ana Bogdan a debutat cu victorie în turneul WTA 1000 de la Madrid. Ediția 2023 a început cu brio pentru tenisul românesc, sportiva din Sinaia reușind o victorie în trei seturi contra unguroaicei Anna Bondar, scor 4-6, 6-4, 7-6 (2).

Succesul cu revenire de la 0-1 la seturi a fost reușit de Ana Bogdan în 3 ore și 3 minute de luptă admirabilă, care a adus aminte de punctul adus de Bogdan în barajul de la Koper, în meciul cu Kaja Juvan.

Ana Bogdan, reveniri de la 0-4 și 2-5 în seturile decisive ale meciurilor cu Juvan și Bondar

Dacă atunci Ana Bogdan a revenit de la 0-4 la game-uri, în setul decisiv, câștigând cu 6-4, acum românca a întors-o pe Anna Bondar de la 2-5, ratând chiar cinci mingi de meci, la scorul de 6-5.

Din fericire, tiebreak-ul setului decisiv a fost o poveste 100% românească, Ana Bogdan impunându-se la doi, din prima minge de meci procurată în game-ul final al meciului.

€48,835 a câștigat Ana Bogdan pentru calificarea în turul secund, rundă competițională în care va primi replica americancei Shelby Rogers, clasate a 38-a în clasamentul mondial.

„Ce-i asta? Ne batem joc?” Ce i s-a întâmplat lui Victor Hănescu într-o întâlnire inedită cu Gael Monfils