Valentin Mihăilă, în echipa etapei în Serie B! Nota primită de fotbalistul român de la Parma

valentin mihaila Parma Serie B Stranieri
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 05 Septembrie 2022, 17:45
Data actualizarii: Luni 05 Septembrie 2022, 17:48

Valentin Mihăilă (22 ani) are un start excelt în tricoul Parmei, de la revenirea în Serie B.

Împrumutat în iarnă de gruparea din Serie B la Atalanta, acolo unde nu a reușit să se impună, Valentin Mihăilă a revenit la Parma în această vară, iar startul sezonului este unul extrem de bun pentru tânărul fotbalist român. Jucătorul a fost omul meciului pentru „cruciați” în duelul cu Genoa din ultima etapă, scor 3-3, având un gol marcat și două assist-uri.

Valentin Mihăilă, inclus în echipa etapei din Serie B

Tânărul jucător transferat de la Universitatea Craiova în octombrie 2020, în schimbul a 9.1 milioane de euro, a fost inclus în echipa etapei de către jurnaliștii de la tuttomercatoweb.com. Valentin Mihăilă a fost notat cu 7.5 pentru prestația lui, italienii descriind fazele care l-au făcut să prindă „cel mai bun prim 11”.

„Lovitura sa dă ritmul pentru golul lui Inglese iar șutul, deviat de Drăgușin, o duce pe Parma în avantaj. Apoi al doilea assist: cornerul executat de el s-a transformat într-un gol marcat de Estevez”, a scris sursa citată.

Echipa etapei cu numărul 4 din Serie B: Paleari (Benevento) - Frare (Citadella), Gagliolo (Reggina), Botteghin (Ascoli) - Nandes (Cagliari), Kone (Frosinone), Gallazi (Brescia), Mihăilă (Parma) - Cheddira (Bari), La Mantia (Spal), Rover (Sudtirol).

• 5.5 milioane de euro este cota lui Valentin Mihăilă conform Transfermarkt.
  • 3 goluri și 3 assist-uri a bifat fotbalistul român în 5 meciuri jucate în acest sezon pentru Parma.

Ce a spus Mihăilă după remiză

„Am creat foarte mult în prima repriză, am cedat puțin în a doua repriză, am căutat mingi lungi care nu sunt în caracteristicile noastre. Și până la urmă este un punct pe care îl aducem acasă pentru noi și pentru fanii noștri, suntem fericiți. A fost încă un meci bun, ambele echipe au încercat să joace fotbal. Și vreau să le mulțumesc fanilor pentru că au fost grozavi astăzi (n.r. sâmbătă).

Îmi place felul lui (n.r. antrenorul Pecchia) de a juca, pentru că vrea să înceapă cu construcția de jos, acesta este stilul modern. În repriza secundă am făcut asta mai puțin, dar sperăm să o facem în meciurile următoare. Mai avem de muncit, mai este un drum lung de parcurs”, au fost cuvintele lui Valentin Mihăilă, potrivit Tuttomercatoweb.