Ce notă a primit Mihăilă după jocul excepțional făcut împotriva lui Genoa: „A fost devastator”

valentin mihaila Genoa - Parma Serie B Superliga Valentin Mihăilă
Data publicarii: Duminica 04 Septembrie 2022, 10:57
Data actualizarii: Duminica 04 Septembrie 2022, 12:02
Valentin Mihăilă a fost protagonist în Genoa - Parma, 3-3.

Valentin Mihăilă a înscris un gol și a pasat decisiv în două rânduri, în duelul românilor Genoa - Parma. Gazdele l-au avut în prim-plan în defensivă pe Radu Drăgușin, iar oaspeții au mai beneficiat de Dennis Man.

Potrivit parmalive.com, Mihăilă a primit nota 7,5 și a fost lăudat la cote extreme de publicația din Italia: „A fost devastator în fiecare zonă a terenului. A reușit o foarfecă spectaculoasă, care a creat golul lui Inglese. Apoi a adus-o în avantaj pe Parma, după un șut deviat. În cele din urmă, a venit și al doilea assist, după un corner care părea inofensiv”.

Ce a spus Mihăilă după remiză

„Am creat foarte mult în prima repriză, am cedat puțin în a doua repriză, am căutat mingi lungi care nu sunt în caracteristicile noastre. Și până la urmă este un punct pe care îl aducem acasă pentru noi și pentru fanii noștri, suntem fericiți. A fost încă un meci bun, ambele echipe au încercat să joace fotbal. Și vreau să le mulțumesc fanilor pentru că au fost grozavi astăzi (n.r. sâmbătă).

Îmi place felul lui (n.r. antrenorul Pecchia) de a juca, pentru că vrea să înceapă cu construcția de jos, acesta este stilul modern. În repriza secundă am făcut asta mai puțin, dar sperăm să o facem în meciurile următoare. Mai avem de muncit, mai este un drum lung de parcurs.”, au fost cuvintele lui Valentin Mihăilă, potrivit Tuttomercatoweb.

Genoa - Parma 3-3

Parma a terminat duelul din deplasare cu Genoa la egalitate. La pauză, scorul a fost 2-2. Au marcat Frendrup (16') și Hefti (42') pentru gazde, respectiv Inglese (21') și Mihăilă (37') pentru oaspeți.

În partea a doua a jocului, Coda (Genoa) a majorat diferența în minutul 51, iar scorul părea că e de neschimbat. Însă, pe final, Estevez a dat lovitura (Parma) în minutul 89 și a restabilit egalitatea.

Mihăilă a fost marcator și pasator decisiv, iar Dennis Man a fost schimbat în minutul 57 de Ansaldi. Partida s-a terminat 3-3, iar Parma se află pe poziția a 10-a, cu șase puncte din 12 posibile.