Urmează Ianis Hagi? Decizia anunțată de antrenorul lui Alaves după eșecul din derby

Ianis Hagi alaves Luis Garcia Plaza Stranieri
Data publicarii: Luni 01 Aprilie 2024, 12:33
Data actualizarii: Luni 01 Aprilie 2024, 12:31

Ianis Hagi (25 de ani), mijlocașul lui Alaves, are foarte puține minute la echipa de club în 2024 și se află într-o situație îngrijorătoare înainte de EURO 2024.

Duminică, Alaves a pierdut derby-ul cu Real Sociedad, scor 0-1, după un gol marcat de Jon Pacheco, în minutul 59. Antrenorul Luis Garcia Plaza a efectuat toate cele cinci schimbări și a înlocuit toți jucătorii de atac, însă Ianis Hagi a rămas rezervă neutilizată, tehnicianul preferând alte variante pentru finalul jocului.

Luis Garcia Plaza anunță că vrea să facă schimbări în echipa lui Alaves

Situația s-ar putea schimba din etapa următoare pentru Ianis Hagi. Fără să ofere nume sau să dea detalii despre pozițiile la care se referă, la conferința de presă de după meci, Luis Garcia Plaza a anunțat că va începe să facă modificări în echipa de start.

"Poate că va trebui să scuturăm puțin lotul și să venim cu câțiva jucători noi, să căutăm prospețime", a spus Luis Garcia Plaza, potrivit El Correo.

"Suntem cu șapte puncte peste prima poziție retrogradabilă. Am fi semnat la începutul sezonului pentru o astfel de situație, însă nimic nu este stabilit încă", a mai declarat tehnicianul lui Alaves.

• Situația lui Ianis Hagi în 2024 este tot mai îngrijorătoare: în cele 12 meciuri disputate în LaLiga de Alaves, românul a fost rezervă neutilizată în 8 dintre ele, iar în celelalte patru a bifat 13, 4, 4, respectiv 32 de minute.
  • Singurele prezențe consistente ale lui Ianis Hagi din 2024 au fost în Cupa Spaniei, competiție în care a fost titular contra lui Betis (1-0) și Athletic Bilbao (0-2).
  • Cu opt etape rămase de disputat în acecst sezon, echipa lui Ianis Hagi ocupă locul 13, cu 32 de puncte, la șapte lungimi peste prima poziție retrogradabilă, ocupată de Cadiz.

Luis Garcia Plaza a preferat un tânăr de la echipa secundă în locul lui Ianis Hagi

Tehnicianul lui Alaves a efectuat toate cele schimbări în repriza secundă, la scorul de 0-1. Au intrat Panichelli și Benavidez în minutul 66, înlocuindu-i pe Guridi, respectiv Guevara, iar ultimele trei schimbări s-au efectuat în minutul 75: au intrat Simeone, Kike Garcia și Rebbach, au ieșit Vicente, Omorodion și Rioja.

Luis Garcia Plaza nu i-a acordat niciun minut lui Ianis Hagi, iar în momentul în care a decis să înlocuiască mijlocașul ofensiv - pe Jon Guridi - nu l-a ales pe decarul român, ci pe Joaquin Panichelli, un argentinian în vârstă de 21 de ani, care vine de la echipa secundă a clubului, iar până la acest joc avea doar două minute în LaLiga.

O explicație pentru decizia antrenorului poate avea legătură cu statutul lui Ianis Hagi. Mijlocașul român este doar împrumutat de la Rangers, iar Alaves nu are opțiunea de a-l transfera definitiv, în timp ce Joaquin Panichelli este un tânăr cu potențial și un contract de lungă durată, după ce a fost transferat de la River Plate, în ianuarie 2023.