VIDEO Radu Drăgușin lovește din nou! A marcat al doilea gol consecutiv pentru Genoa

radu dragusin Genoa Serie B Stranieri
Data publicarii: Sambata 25 Februarie 2023, 19:07
Data actualizarii: Sambata 25 Februarie 2023, 19:20

Radu Drăgușin trece printr-o perioadă foarte bună la Genoa, reușind să marcheze în două partide consecutive.

Fundașul român a marcat primul gol pentru Genoa în etapa trecută, iar acum și-a trecut în palmares a doua reușită pentru formația din Serie B.

Genoa s-a impus în etapa a 26-a din campionat împotriva celor de la Spal, partidă în care Radu Drăgușin a deschis scorul pentru gazde în minutul 77, cu capul, în urma unei lovituri libere executată de Jagiello.

În minutele de prelungire, Gudmundsson și Salcedo au mai înscris de două ori, scorul final fiind 3-0 pentru Genoa.

În urma acestui rezultat, Genoa se menține pe poziția secundă în Serie B, cu 46 puncte, la trei puncte în fața celor de la Bari. Lider detașat este Frosinone, cu 55 puncte.

Gazzetta dello Sport: Radu Drăgușin, urmărit de cluburi mari

Stoperul român este titular incontestabil la Genoa, fiind folosit în toate cele 26 de meciuri din acest sezon de Serie B.

Publicația italiană a alcătuit un top 10 "bijuterii" din Serie B urmărite de cluburi mari, listă pe care se află și Radu Drăgușin. Genoa i-ar fi stabilit deja prețul fundașului, care poate pleca încă dn vară.

"Agentul său dă asigurări că echipe de top 5 din Anglia îl urmăresc. Pentru moment, Radu se bucură de aventura de la Genoa, formație care l-a transferat de la Juve (cu care a și debutat în Champions League).

După meciul cu Venezia, clauza de transfer definitiv a fost activată. Anturajul său îl împinge către Serie A, iar în cazul în care Genoa va rata promovare, cel puțin 5 milioane de euro vor fi necesare pentru a-l transfera de la echipa lui Gilardino", scrie Gazzetta dello Sport.