Man & Mihăilă, lăudați după remiza din Serie B: ”Inspirat”

parma - ascoli Dennis Man Serie B valentin mihaila Stranieri
Data publicarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 20:04
Data actualizarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 20:03

Parma - Ascoli s-a încheiat 1-1.

Cele două echipe s-au întâlnit pe ”Stadio Ennio Tardini” în etapa #20 din al doilea eșalon al Italiei. La capătul celor 90 de minute, Parma și Ascoli au împărțit punctele.

Botteghin a deblocat tabela de marcaj în partea secundă, mai exact în minutul 60, în timp ce Emiliano Viviano a marcat un autogol în minutul 70, iar egalitatea a fost restabilită, astfel.

După meci, Tuttomercatoweb i-a notat pe cei doi internaționali români, Valentin Mihăilă și Dennis Man, cu 6, respectiv 6.5, în urma evoluției din joc. ”Man, mereu inspirat”, au titrat italienii, lăudând prestația fotbalistului.

”Valentin Mihăilă susține bine acțiunea ofensivă și pare mai conștient de aptitudinile sale comparativ cu începutul sezonului. Dar, uneori face alegerea decisivă greșită”, au mai scris jurnaliștii de la Tuttomercatoweb.

”Mereu prins în joc, mișcările lui au pus-o clar pe Ascoli în dificultate. Doar bara transversală de la final îi ia bucuria unui gol pe care poate l-ar fi meritat”, au punctat italienii despre Dennis Man.

Ce urmează pentru Parma

Așadar, Parma rămâne lider în al doilea eșalon al Italiei cu 42 de puncte înregistrate după 20 de meciuri disputate. În consecință, clubul a înregistrat 12 victorii, șase rezultate de egalitate și două înfrângeri.

Pentru Parma urmează meciul cu Sampdoria din deplasare, de pe stadionul ”Luigi Ferraris” din Genoa, din etapa #21. Cele două se vor înfrunta vineri, 19 ianuarie, de la ora 21:30.