Cu Dennis Man și Valentin Mihăilă titulari, Parma a făcut un nou pas greșit în Serie B

Dennis Man Echipa Nationala fc sudtirol Parma valentin mihaila Stranieri
Data publicarii: Sambata 06 Aprilie 2024, 17:00
Data actualizarii: Sambata 06 Aprilie 2024, 17:03

Echipa românilor Dennis Man și Valentin Mihăilă este lider în Serie B, însă a făcut un nou pas greșit în campionat.

Parma a remizat, scor 0-0, pe terenul lui FC Sudtirol, în etapa cu numărul 32 din Serie B, permițându-i astfel lui Cremonese, ocupanta locului doi, să se apropie la șapte puncte.

Dennis Man a fost integralist, în timp ce Valentin Mihăilă a fost înlocuit în minutul 78, cu Hernani.

Este al doilea pas greșit consecutiv pe care Parma îl face în ultimele două etape din Serie B.

Clasament Serie B

Știrea inițială

Internaționalii români Dennis Man și Valentin Mihăilă sunt din nou titulari împreună la Parma, liderul din Serie B, în meciul de sâmbătă din deplasare cu FC Sudtirol, din etapa cu numărul 32.

În runda anterioară, în eșecul surprinzător 0-2 cu Catanzaro, Mihăilă a rămas pe banca de rezerve, iar Man a fost schimbat după 73 de minute, fiind cel mai slab de pe teren.

După 31 de meciuri, Parma are momentan 6 puncte avans față de Cremonese (locul 2) și 7 față de Como (locul 3), dar sâmbătă se dispută mai multe partide care pot modifica structura podiumului.

Dennis Man și Valentin Mihăilă la Parma în acest sezon

Până la partida cu Sudtirol, Dennis Man avea 27 de meciuri în actualul sezon de Serie B, 11 goluri și 5 pase decisive.

A fost de succes și în Cupa Italiei, cu 2 goluri și 1 assist în cele 3 partide jucate în competiție.

Valentin Mihăilă, în schimb, are 25 de meciuri, cu 4 goluri și 2 pase decisive, în campionat, plus 1 assist în 3 întâlniri din Coppa Italia.

Dennis Man are oferta pe masă! Atacantul a dat deja răspunsul

Dennis Man (25 de ani) are evoluții tot mai bune în tricoul Parmei, cu care este aproape de promovarea în Serie A.

Internaționalul român este cel mai bun marcator al echipei sale, cu cele 13 goluri marcate în 30 de partide, în Serie B și Cupa Italiei, iar acum se poate gândi la un transfer de top.

Actualul contract al lui Dennis Man cu Parma expiră în 2025, iar oficialii clubului i-au propus o prelungire a înțelegerii. Românul este dispus să rămână la actuala sa echipă, dar ar cere un salariu mult mai mare față de cel pe care-l câștigă acum, de 1,2 milioane de euro.

Pentru a semna din nou cu Parma, Dennis Man ar vrea un salariu de două milioane de euro pe sezon, scrie Parma Today. Românul ar fi cerut însă ca discuțiile pentru prelungirea contractuui să fie amânate până la finalul acestui sezon.