VIDEO Ce n-a reușit Pușcaș a făcut Drăgușin! Presa din Italia, elogii pentru golul fundașului român: "Execuție de atacant central pur"

Genoa radu dragusin Serie A Stranieri Radu Drăgușin a marcat primul gol în Serie A/sursa foto: Getty
Data publicarii: Vineri 10 Noiembrie 2023, 23:43
Data actualizarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 00:07

Genoa a obținut o victorie importantă în campionat, impunându-se la limită, scor 1-0 cu Verona, în etapa a 12-a din Serie A.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Radu Drăgușin în minutul 44, în urma unui voleu spectaculos. A fost prima reușită a fundașului român în Serie A, care confirmă perioada bună pe care o traversează.

În urma acestui rezultat, Genoa a urcat, provizoriu, pe locul 13 în clasament, depărtându-se la șase puncte de zona retrogradării. Al doilea român al echipei, George Pușcaș, a fost introdus pe teren în minutul 54.

• Radu Drăgușin a marcat primul gol în Serie A/sursa foto: Getty

Reacții în presa italiană după reușita lui Radu Drăgușin

Golul marcat de internaționalul român nu a fost trecut cu vederea în Italia, mai ales că execuția fundașului central a fost una spectaculoasă.

"Primul gol al lui Drăgușin o face pe Genoa să zâmbească", au titrat jurnaliștii de la Gazzetta dello Sport.

"Fostul fundaș al lui Juventus strălucește, a înscris cu un voleu mortal, primul din Serie A", au scris jurnaliștii de la Tuttosport

"Radu Drăgușin a marcat primul gol în Serie A. Execuție de atacant central pur a fundașului român. Stadionul a înnebunit de bucurie. Nu a făcut-o ca de obicei, cu capul, ci cu un șut puternic, din interiorul suprafeței de pedeapsă", au scris și cei de la pianetagenoa1893.net.

După reușita din partida cu Verona, Radu Drăgușin a devenit al doilea român care marchează pentru Genoa în Serie A. Dan Petrescu a bifat primul gol, pe 12 septembrie 1993, într-o partidă cu Parma.