Boloni, eliminat din Cupa de Kortrijk! Pleaca de la Standard?

Christian Benteke Kortrijk Ladislau Boloni Standard Liege Stranieri
Data publicarii: Joi 24 Decembrie 2009, 12:40
Data actualizarii: Joi 24 Decembrie 2009, 12:49

Standard Liege a fost eliminata din Cupa Belgiei de Kortrijk dupa 1-2 si zilele lui Boloni pe banca campioanei Belgiei sunt numarate.

Campioana in 2009, Standard Liege, e abia pe 7 in campionat si a fost eliminata din Cupa Belgiei in optimi. Standard a fost invinsa pe teren propriu, cu 2-1, de Kortrijk, echipa care este pe 6 in prima liga din Belgia la 2 puncte de echipa lui Boloni.

Kortrijk a condus cu 2-0 la pauza, prin golurile marcate de Capon in minutul 30 si Benteke in minutul 33, Standard reducand din diferenta in minutul 80 prin Witsel.

Omul care a ingropat-o pe Standard este nimeni altul decat Christian Benteke, jucatorul lui Boloni imprumutat la Kortrijk la inceputul sezonului.

Benteke (19 ani) a jucat doar 9 meciuri la Standard si a reusit 3 goluri. Jucatorul din Congo a fost transferat de Boloni de la Genk.