Real Madrid, încă un pas greșit în La Liga: "Un nou miracol!". Benzema a ratat un penalty

Real Madrid Elche Karim Benzema la liga Spania
Data publicarii: Duminica 23 Ianuarie 2022, 19:32
Data actualizarii: Duminica 23 Ianuarie 2022, 19:37

Real Madrid a remizat contra lui Elche, pe teren propriu, scor 2-2, în runda cu numărul 22 din La Liga.

Liderul din La Liga a avut șansa deschiderii scorului în minutul 33, când Real a primit un penalty după ce Vinicius a fost faultat în careu. Karim Benzema a ratat lovitura de la 11 metri, trimițând peste poarta apărată de Badia.

Real Madrid - Elche 2-2. Echipa lui Ancelotti a scos un punct în ultimele 10 minute

Elche a dat lovitura cu trei minute înainte de pauză. Fidel a centrat perfect din flancul stâng pentru Lucas Boye, care a scăpat de marcajul lui David Alaba și l-a învins pe Thibaut Courtois cu o lovitură de cap.

Echipa lui Carlo Ancelotti a primit un nou penalty la câteva minute de la startul reprizei secunde, însă, după consultarea VAR, arbitrul a decis să anuleze decizia inițială, considerând că Eden Hazard nu a fost faultat în careul advers.

Elche a făcut 2-0 în minutul 76, după o fază în care apărarea lui Real Madrid a fost făcută șah mat, iar Pere Milla l-a învins cu un șut bine plasat pe Courtois.

Real Madrid a reușit să obțină un punct în ultimele 10 minute. Mai întâi, Luka Modric a transformat un penalty în minutul 82, iar Militao a înscris golul egalizator în minutul 90+2, după o centrare a lui Vinicius.

"Încă un miracol contra lui Elche", a titrat As, după meci, făcând referire la duelul celor două din urmă cu trei zile, din optimile Cupei Spaniei, când Real s-a impus în prelungiri, 2-1, după ce a fost condusă și rămăsese în inferioritate numerică.

Pentru Real Madrid este al doilea pas greșit făcut în ultimele trei etape din La Liga, însă formația lui Ancelotti rămâne pe primul loc, cu 50 de puncte în 22 etape, la patru lungimi în fața celor de la Sevilla.

În runda următoare, Real Madrid va primi vizita Granadei.