VIDEO Karim Benzema, gol la ultimul său meci pentru Real Madrid! A fost ovaționat în picioare în momentul schimbării

Karim Benzema Real Madrid Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 04 Iunie 2023, 21:40
Data actualizarii: Duminica 04 Iunie 2023, 21:42

Karim Benzema (35 ani) se desparte de Real Madrid după 14 ani în care a îmbrăcat tricoul grupării blanco.

Real Madrid a făcut în cursul zilei de duminică anunțul surprinzător legat de plecarea lui Karim Benzema, venit la doar câteva zile după ce francezul declara că zvonurile apărute legate de o posibilă plecare a sa în Arabia Saudită sunt „minciuni pe internet”. Benzema a jucat ultimul meci pentru Real Madrid duminică seară.

Karim Benzema, gol din penalty la ultimul meci pentru Real Madrid

Madrilenii au remizat cu Athletic Bilbao în ultima etapă din LaLiga, scor 1-1, duelul disputându-se pe Santiago Bernabeu, în fața a peste 60.000 de oameni. Oaspeții au ratat un penalty în minutul 10, prin Vesga, însă au marcat în minutul 49, prin Sancet.

Realul a egalat prin Karim Benzema, în minutul 72, după ce francezul a înscris din penalty. Carlo Ancelotti l-a schimbat apoi pe fotbalist, înlocuindu-l cu Luka Modric, pentru a putea fi ovaționat de fanii de pe Santiago Bernabeu așa cum merită, în picioare.

Karim Benzema și-a încheiat astfel aventura la Real Madrid având 19 goluri marcate în acest sezon, ocupând locul al doilea în clasamentul golgheterilor, cu patru mai puțin decât Robert Lewandowski.

Real Madrid a anunțat despărțirea de Karim Benzema!

Karim Benzema este al patrulea jucător care se desparte oficial de Real Madrid în ultimele zile, după Marco Asensio, Mariano Diaz și Eden Hazard.

Atacantul francez ar urma să semneze cu Al Ittihad. ESPN a scris recent despre un acord cu formația din Arabia Saudită, care i-ar oferi 400 de milioane de euro pentru doi ani de contract.

Al Ittihad este campioana en-titre a Arabiei Saudite, după ce a încheiat cu 72 de puncte, cinci peste Al Nassr, echipa la care evoluează Cristiano Ronaldo.

Karim Benzema (35 de ani) era legitimat la Real Madrid din iulie 2009, după ce a fost cumpărat de la Olympique Lyon, pentru 35 de milioane de euro. Francezul a strâns 647 de meciuri, a marcat 353 de goluri și a oferit 165 de pase decisive.

• Benzema a cucerit în total 24 de trofee cu Real Madrid, printre care 5 Ligi ale Campionilor și 4 titluri în La Liga.