Romania Cupa Mondiala rugby Irlanda Rugby Rugby
Data publicarii: Sambata 09 Septembrie 2023, 19:26
Data actualizarii: Sambata 09 Septembrie 2023, 19:28
România a suferit un eșec usturător contra Irlandei, 8-82, în primul meci de la Cupa Mondială de rugby găzduită de Franța.
"Stejarii" au început excelent, cu un eseu reușit în debutul meciului de Rupanu. Bucuria românilor a durat însă foarte puțin. Irlanda a reușit cinci eseuri până la pauză, moment în care scorul era 33-8.

Ce scrie L'Equipe după ce România a fost spulberată în primul meci de la Mondialul de Rugby

"Verzii" au dominat categoric actul secund și au reușit alte șapte eseuri. Irlanda s-a impus cu 82-8 contra României, scor care reprezintă cea mai mare diferență din istoria întâlnirilor directe.

L'Equipe, cel mai mare ziar de sport din Franța, țară care găzduiește Cupa Mondială, a subliniat în cronica de meci diferența uriașă dintre Irlanda și România.

"Irlandezii nu au avut nicio problemă în primul meci de la Cupa Mondială. Au învins România cu 82-8, 12 eseuri la 1! Ei au pus mâna pe cinci puncte, care includ și bonusul ofensiv, chiar înainte de pauză.

Începuturile de meci nu trebuie tratate cu lejeritate la Cupa Mondială. Franța s-a văzut aseară condusă după 92 de secunde, în urma unui eseu reușit de All Blacks. De asemena, Irlanda a fost surprinsă de România în minutul 3 după o poziționare defensivă riscantă.

Gafa din startul meciului nu a avut nici cel mai mic impact asupra irlandezilor. 'Verzii' nu au avut nicio problemă să-și facă jocul lor favorit. Au dus mingea aproape de buturile adverse sau au mutat în lateral, obosindu-și suficient adversarul, care nu a putut să facă față ritmului. Un joc al Irlandei cu o precizie chirurgicală, la fel ca întotdeauna, evidențiat și de cele cinci eseuri reușite de oamenii lui Andy Farrell înainte de pauză. La fel ca Franța, Irlanda începe ideal Cupa Mondială, însă este conștientă că drumul este lung", a scris L'Equipe.

România va mai juca trei meciuri în grupa B de la Cupa Mondială: cu Africa de Sud (17 septembrie), Scoția (30 septembrie) și Tonga (8 octombrie).

România - Irlanda 8-82 (8-33)

• * Rupanu eseu '4, Rupanu l.p. '19 / Gibson-Park eseu '6, Sexton transformare '7, Hugo Keenan eseu '12, Sexton transformare '13, Beirne - eseu '18, Bundee Aki - eseu '34, Sexton transformare '35, Sexton eseu '39, Sexton transformare '40, Hering eseu '45, Sexton - transformare '46, O'Mahoney eseu '49, Sexton transformare '50. Sexton eseu '62, Sexton transformare '63, McCarthy eseu '68, Crowley transformare '68, Peter O'Mahoney eseu '70, Crowley transformare '70, Bundee Aki eseu '75, Crowley transformare '75, )