SUEDIA - ROMANIA 2-1 | Explicatiile lui Contra pentru infrangere! Ce a facut la pauza: "Am intrat putin in ei!". VIDEO

Data publicarii: Sambata 23 Martie 2019, 21:09
Data actualizarii: Sambata 23 Martie 2019, 21:17

Suedia 2-1 Romania. Nationala a jucat doar in repriza a doua, dar nu a putut compensa greselile din prima parte. Keseru a marcat unicul gol. TOATE FAZELE VIDEO AICI

Cosmin Contra, selectionerul echipei nationale, a vorbit la ProTV imediat dupa finalul partidei de la Stockholm.

"Au fost doua reprize total diferite. In prima repriza am fost timizi, am facut cadou doua goluri, nu am castigat dueluri si nu am avut intensitate. Am primit primul gol intr-un moment in care ne asezasem mai bine in teren. Din pacate, am facut greseli copilaresti la ambele goluri incasate.

Repriza a doua a fost diferita, am avut alta atitudine, alta intensitate in dueluri. Am riscat mult, ei au avut niste contre periculoase.

Pacat de ocazia mare a lui Sapunaru, am inteles ca poate si un penalty...

Trebuie sa luam lucrurile bune, sa ramanem cu repriza a doua si sa ne dam seama ca la acest nivel greselile sunt taxate imediat.

Daca as avea o bagheta magica sau ceva, ca sa stiu de ce nu au avut mai multa determinare in prima repriza, ar fi bine.

Am intrat putin in ei la pauza...

Am incercat cu Ivan in repriza a doua, pentru ca e un fotbalist cu viteza. Baietii au vrut sa egaleze, i-am felicitat pentru a doua repriza. I-am certat pentru prima parte.

Am jucat cu 6 jucatori U21, am facut-o din considerente tehnice. Razvan Marin si Baluta joaca la echipele de club in acelasi sistem. Am considerat ca Puscas ne poate ajuta. Nu aveam motive sa nu-i bag, pentru ca au dat satisfactie pana acum.

L-am schimbat pe Mitrita pentru ca aveam nevoie in 4-4-2 de un jucator care sa faca si faza defensiva. El nu are intensitatea necesara pe faza de aparare.

De ce sa nu avem sanse la calificare? Am pierdut 1-2, avem meciul de acasa, un 1-0 acasa ne poate ajuta in rezultatele directe. Eu raman cu senzatia din repriza a doua. Daca jucam 90 de minute asa, nu pierdeam", a spus Cosmin Contra, selectionerul Romaniei, la ProTV.