România U19, 'demolată' de Franța U19. Selecționata lui Pelici ratează calificarea la Campionatul European

Romania U19 - Franta U19 alexandru pelici Turul de Elita U19 Nationala „Încercăm să facem lucruri mari!” Alexandru Pelici, fericit după victoria cu Dinamo
Data publicarii: Marti 28 Martie 2023, 18:41
Data actualizarii: Marti 28 Martie 2023, 18:40

Micii „tricolori” au ratat calificarea la Campionatul European U19.

România U19 a pierdut două din trei meciuri la Turul de Elită. Ultima înfrângere suferită de selecționata lui Alexandru Pelici a fost împotriva francezilor, scor 2-4.

România U19, 'demolată' de Franța U19. Cât s-a terminat meciul

Franța U19 a început în forță meciul împotriva micilor „tricolori”. Edan Diop a deschis scorul în minutul 13, iar Malamine Ekefele a majorat diferența în minutul 15, la doar două minute de la primul gol.

Sebastian Borza l-a găsit excelent pe Rareș Pop, care a înscris pentru România U19, însă Franța U19 a revenit în avantaj de două goluri pe tabelă înainte de pauză, după ce Desire Doue a dus scorul la 3-1.

În partea a doua a meciului, Atanas Balaci Trică a redus diferența din nou pentru micii „tricolori”, însă francezii au marcat iar, prin Eliesse Ben Seghir în minutul 81.

Cum arată grupa României U19

Selecționata lui Alexandru Pelici a pierdut trei puncte importante și, totodată, dar și calificarea la Campionatul European U19.

Pe prima poziție, singurul loc care duce la turneul final, a terminat Norvegia U19, cu maximum de puncte. Franța U19 a fost ocupanta locului doi, cu șase puncte, iar Irlanda de Nord a ocupat locul patru, fără niciun punct, lăsându-i pe micii „tricolori” pe poziția a treia, cu trei puncte.