Meserie de la Adi Ilie. "Cobra" a numit fotbaliștii care "în două secunde câștigă un meci"

adi ilie cobra Ianis Hagi Nicolae Stanciu Nationala Adrian Ilie
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 16 Octombrie 2023, 13:13
Data actualizarii: Luni 16 Octombrie 2023, 14:07

Naționala României conduce în clasamentul Grupei I din preliminariile pentru Campionatul European din Germania.

Adrian Ilie, fost fotbalist de clasă al României, a dat o notă optimistă dublei din octombrie în care au fost implicați tricolorii. Naționala a remizat cu Belarus 0-0 la Budapesta și a învins Andorra, scor 4-0, pe Arena Națională, iar prin jocul rezultatelor a devenit lider în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Fost fotbalist important al naționalei, om-cheie la CM 1998, Adrian Ilie i-a evidențiat pe Nicolae Stanciu și pe Ianis Hagi, jucători esențiali în angrenajul pus la punct de selecționerul Edward Iordănescu.

• Adrian Ilie se pregateste de o revenire supriza in fotbal! La ce fost club se poate implica fostul mare atacant roman

Adrian Ilie, laude pentru Nicolae Stanciu și Ianis Hagi

În opinia fostul atacant de la Valencia, cei doi fotbaliști mai sus menționați pot decide o partidă în câteva secunde, datorită calităților tehnice pe care le posedă.

“Vorbim și de locul lui Ianis din teren și de locul lui Stanciu. Sunt doi jucători importanți. Mi-a plăct atitudinea lor încă din minutul 1. Chiar dacă am dat gol în minutul 23, după șase minute au marcat din nou. Au împins jocul în fiecare minut. Cred că asta ne-a lipsit cu Belarus, chiar dacă adversarul a fost mai dificil. Atitudinea jucătorilor a fost foarte bună și în minutul 80 atunci când noi atacam și puteam să mai marcăm.

Vorbim de strategie sau de tactică, de jocul naționalei. Am impresia că în momentul de față, în grupa asta doi jucători trebuie să joace în permanență. Ianis Hagi și Nicolae Stanciu. Acolo e poziția lui Hagi.

Pentru că acești doi jucători, în orice moment, chiar dacă spre exemplu, cu Kosovo, Stanciu ratează penalty, dar după marchează. Ei îți pot debloca meciul cu o execuție. Stanciu printr-o lovitură liberă, Ianis cu un șut de la distanță.

Sunt singurii jucători care pot să îți deblocheze un echilibru. În două secunde câștigă meciul. Și tactica a fost foarte bună. Poate în meciul cu Elveția trebuie să te aperi mai mult, dar în orice meci ei doi trebuie să joace, dau un șut și deblochează meciul", a declarat Adrian Ilie, potrivit Fanatik.

La națională, Adi Ilie a evoluat de 55 de ori și a înscris 13 goluri. Cele mai multe apariții le-a strâns la Valencia, 113, unde a marcat de 37 de ori și a pasat decisiv în 15 situații, în aproape 6.800 de minute jucate în tricoul spaniolilor.

6. Andorra 8 0 2 6 3-17 2

* România mai are de jucat cu Israel și Elveția.

România - Andorra 4-0

România: 12. Horaţiu Moldovan - 23. Deian Sorescu, 3. Radu Drăguşin (4. Adrian Rus, 46), 15. Andrei Burcă, 11. Nicuşor Bancu - 18. Răzvan Marin (8. Alexandru Cicâldău, 59), 10. Nicolae Stanciu (căpitan; 7. Denis Alibec, 66) - 21. Olimpiu Moruţan, 14. Ianis Hagi (6. Marius Marin, 65), 17. Florinel Coman - 19. Daniel Bîrligea (13. Valentin Mihăilă, 59). Selecţioner: Edward Iordănescu.

Rezerve neutilizate: 1. Florin Niţă, 16. Ştefan Târnovanu - 2. Andrei Raţiu, 5. Vladimir Screciu, 9. Denis Drăguş, 20. Dennis Man, 22. Andrei Borza.

Andorra: 12. Iker Alvarez - 18. Jesus Rubio (2. Eric De Pablos, 65), 5. Max Llovera, 3. Marc Vales, 15. Moises San Nicolas - 21. Marc Garcia (20. Francisco Pomares, 86), 6. Eric Vales (23. Jordi Rubio, 76), 4. Marc Rebes (7. Marc Pujol, 86), 17. Joan Cervos - 8. Marcio Vieira (căpitan), 9. Aaron Sanchez (22. Victor Bernat, 65). Selecţioner: Koldo Alvarez.

Rezerve neutilizate: 1. Josep Gomes, 13. Francisco Pires - 10. Ricard Fernandez, 11. Izan Fernandez, 14. Jordi Alaez, 16. Adrian Gomes, 19. Aleix Viladot.

Arbitru: Kristo Tohver; arbitri asistenţi: Silver Koiv, Sten Klaasen; al patrulea oficial: Juri Frischer (toţi din Estonia)