România - Kosovo Danut Lupu Nationala Dănuț Lupu
Data publicarii: Luni 11 Septembrie 2023, 08:15
Data actualizarii: Luni 11 Septembrie 2023, 08:14

România a făcut egal cu Israel (1-1) și așteaptă vizita celor de la Kosovo.

Selecționata lui Edward Iordănescu o va întâlni pe Kosovo marți, 12 septembrie, de la ora 21:45, în a șasea etapă din preliminariile pentru calificarea la Campionatul European din 2024.

După ce naționala a avut o evoluție modestă sâmbătă, fostul internațional român, Dănuț Lupu, nu crede că vor fi mai mult de 20-25 de mii de fani prezenți pe Arena Națională la partida cu Kosovo.

„Mai mult de 20-25.000 nu vor fi. E marți meciul, e în timpul săptămânii, încep copiii școala și nu o să vină la fel de multă lume din provincie”, a spus Dănuț Lupu, potrivit Fanatik.

E a doua oară când România se confruntă cu Kosovo. Prima dată, tricolorii au remizat în deplasare, în manșa tur a preliminariilor EURO 2024. Meciul s-a încheiat atunci 0-0.

La partida cu Israel, pe Arena Națională au fost prezenți aproape 50,000 de suporteri. Cel mai mare stadion din țară are o capacitate de aproximativ 55,000 de locuri.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).