Tuchel face praf un jucător de la FC Bayern: ”Prea lacom”

FC Bayern Min-jae Kim Thomas Tuchel Liga Campionilor Thomas Tuchel, antrenor Bayern / Foto: Imago Images
Data publicarii: Miercuri 01 Mai 2024, 10:05
Data actualizarii: Miercuri 01 Mai 2024, 10:04

FC Bayern s-a duelat cu Real Madrid marți seară.

Cele două echipe și-au dat întâlnire pe ”Allianz Arena” în prima manșă a semifinalelor UEFA Champions League. La capătul celor 90 de minute, FC Bayern și Real Madrid au remizat, scor 2-2.

După meci, Thomas Tuchel a ținut să evidențieze faptul că Min-Jae Kim, pe care l-a titularizat, a fost prea ”lacom” în timpul partidei și că din cauza lui s-au înscris cele două goluri ale galacticilor.

• Thomas Tuchel, antrenor Bayern / Foto: Imago Images

”A fost prea lacom de două ori. Prima dată s-a mișcat prea repede împotriva lui Vinicius și a fost surprins de pasa lui Toni Kroos. A speculat și a fost prea agresiv. La golul secund, din păcate a făcut o altă greșeală”, a spus Thomas Tuchel, citat de jurnalistul sportiv Fabrizio Romano.

Kim se află la FC Bayern din iulie 2023. Cotat la 55 de milioane de euro de site-urile de specialitate, fundașul central mai are contract cu gruparea din Bavaria până la finele stagiunii 2027/28.

Echipele de start

• Real Madrid: Lunin - Vazquez, Rudiger, Nacho, Mendy - Valverde, Tchouameni, Kross - Bellingham - Rodrygo, Vinicius Jr.
  • Bayern Munchen: Neuer - Kimmich, Dier, Kim, Mazraoui - Laimer, Goretzka - Sane, Musiala, Muller - Kane

Real Madrid a deschis scorul în minutul 24 prin Vinicius Junior, iar FC Bayern a restabilit egalitatea în actul secund, prin Leroy Sane (minutul 53). Kane i-a dus în avantaj pe ”bavarezi” în minutul 57, iar Vinicius a realizat ”dubla” pe final (minutul 83) și a înghețat tabela de marcaj la 2-2.